10. prosince 2008 17:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Automobilky propustí i 'své' zaměstnance

pneumatiky - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy pneumatiky - ilustrační foto | foto: ČTK

PRŮHONICE U PRAHY Tuzemské automobilky a jejich dodavatelé do poloviny příštího roku kvůli globální finanční krizi propustí více než 13.500 lidí, z toho zhruba polovinu tvoří kmenoví zaměstnanci. Celkový počet lidí v autoprůmyslu tak klesne na zhruba 124.650 zaměstnanců, uvedl ředitel Sdružení automobilového průmyslu Antonín Šípek.

Finální výrobci podle nedávného průzkumu sdružení mezi svými členy propustí zhruba 3100 lidí, z toho přes 800 kmenových, jejich dodavatelé sníží počet pracovníků o 10.430 lidí, z toho 6900 kmenových pracovníků. Zbytek budou tvořit agenturní zaměstnanci. Celkem se chystá propouštět 110 ze zhruba 160 firem v oboru.

Zřejmě nejvíce z finálních výrobců propustí Škoda Auto, která již oznámila 1500 propouštěných agenturních zaměstnanců a tento počet by do konce ledna mohla zvýšit o další 1000 lidí. Naopak přijímat nové pracovníky chce kolínská TPCA a výrobce autobusů SOR.

Počet v tuzemsku vyrobených aut se letos bude podle prezidenta sdružení Martina Jahna pohybovat kolem jednoho milionu vozů, v příštím roce díky náběhu výroby v továrně Hyundai vzroste produkce nad jeden milion aut. "Nelze očekávat takové nárůsty jako v předchozích letech," dodal Jahn.

Škoda letos celosvětově vyrobí kolem 680.000 aut, což je o sedm procent více než loni. TPCA zvýší výrobu o osm procent na 324.000 vozů. Podle Jahna by měl stát co nejdříve přijmout euro. Právě kvůli výkyvům kurzu české měny vůči euru letos většina dodavatelů automobilek skončí na nule nebo ve ztrátě. Dále by se měla zvýšit flexibilita na trhu práce, aby mohly firmy lépe reagovat na výkyvy v poptávce a také zlepšit způsoby financování exportujících firem.

Světová krize zasáhla tuzemské dodavatele autodílů i finální výrobce. Kvůli poklesu poptávky přeruší například Škoda Auto výrobu na posledních 14 dní letošního roku a obnoví ji až 11. ledna. Výrobce nákladních aut Avia Ashok Leyland chce v polovině prosince zastavit výrobu na sedm týdnů. Vedle toho chystá propouštění. Kopřivnická Tatra zkrátila na několik měsíců pracovní dobu o čtvrtinu a od letošního pololetí do března 2009 sníží počet zaměstnanců celkem o 820 lidí.

Lidovky.cz

VIDEO: Tři recepty na jednoduché pudinkové dorty
VIDEO: Tři recepty na jednoduché pudinkové dorty

Pudink v hrníčku je klasika, zkuste z něj ale vykouzlit ještě větší dobroty. Co třeba tříbarevnou bábovku, koláčky v zapékací misce anebo dort, kterým okouzlíte na každé dětské oslavě.