19. prosince 2008 15:39 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Automobilky v USA dostanou 17,5 miliard dolarů

General Motors (logo) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy General Motors (logo) | foto: Reprofoto

WASHINGTON Americké automobilky General Motors, Ford a Chrysler dostanou od své vlády nabídku v podobě krátkodobých úvěrů v celkové sumě až 17,4 miliardy dolarů (asi 325 miliard Kč). Uvedl to dnes americký prezident George Bush. Peníze kabinet vezme z fondu o objemu 700 miliard dolarů, určeného původně pro stabilizaci finančního sektoru.

Asi 13,4 miliardy dolarů z nabízeného objemu vláda uvolní už v prosinci a lednu. Kabinet očekává, že GM a Chrysler, které by zřejmě bez finanční pomoci nepřežily zimu, budou z nabídnutých úvěrů čerpat okamžitě. Úvěry však budou moci být staženy, pokud automobilky do konce března neprokážou svou životaschopnost.

Bush na tiskové konferenci uvedl, že nechat automobilky zkrachovat by nebylo odpovědné. Bankrotový režim by při potřebné restrukturalizaci automobilek podle něj nefungoval a americká ekonomika by se tím dostala do ještě hlubší a delší recese. "Americký lid chce, aby automobilové společnosti uspěly a totéž chci já," prohlásil Bush.

Automobilky GM, Ford a Chrysler již delší dobu bojují o získání státní úvěrové pomoci. Záchranné krátkodobé úvěry by měly GM a Chrysleru umožnit, aby do března přežily a odvrátily hrozící bankrot. Ford okamžitou pomoc nepotřebuje a chce pouze přístup k úvěru v případě zhoršení situace.

Automobilky původně žádaly asi 25 miliard dolarů a později svou potřebu vyčíslily na 34 miliard USD. Senát minulý týden zamítl plán na pomoc automobilovému průmyslu v hodnotě 14 miliard dolarů.
ČTK, Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!