3. srpna 2009 11:46 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Automobilky využily šrotovné, přesto jejich výroba padá

Výroba automobilů (ilutrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Výroba automobilů (ilutrační foto) | foto: Shutterstock

PRAHA Českým výrobcům automobilů sice šrotovné vytrhlo trn z paty, přesto vyrábějí až o desítky procent vozů méně než před rokem. Nejhůře jsou na tom motorky a nákladní automobily, příliš dobře si ale nevede ani Škodovka.

Kvůli celosvětové ekonomické krizi klesla výroba osobních aut v Česku v prvním pololetí o 11 procent na 470 tisíc vozů. Produkce nákladních automobilů se snížila o 54 procent a motocyklů o 61 procent. Uvedlo to Sdružení automobilového průmyslu na svých stránkách.

Největší tuzemský výrobce Škoda Auto od ledna do června vyrobil necelých čtvrt milionu vozů, tedy je o 30 procent méně, než ve stejném období loni. Naopak kolínský producent malých vozů TPCA zvýšil výrobu o 0,6 procenta na 175 tisíc aut. Továrna Hyundai v Nošovicích, která se rozjela loni na podzim, oznámila 50.000 letos vyrobených vozů.

Velké propady tak hlásí především trh s nákladními automobily, kterému se efekt šrotovného vyhnul. Letňanská Avia vyrobila o dvě třetiny a kopřivnická Tatra o polovinu méně aut než loni.

Další evropské státy hlásí kvůli krizi ještě výraznější propad. Například ve Velké Británii se produkce aut do června snížila o polovinu na 410 tisíc vozů. Celosvětový trh s automobily se podle odhadů firem v pololetí propadl o téměř 18 procent.

Lidovky.cz, ČTK

Školní jídelny jsou zaostalé: Děti nedostávají dost jídla a živin, říká studie
Školní jídelny jsou zaostalé: Děti nedostávají dost jídla a živin, říká studie

Státní zdravotní ústav (SZÚ) informoval o tom, že stravování ve školách je zastaralé a skladba jídelníčku neodpovídá současnému způsobu života. Ze studií vyplývá, že ve školních jídelnách děti nedostávají stravu, která by odpovídala doporučení výživových hodnot a liší se i gramáž porcí. Proč tomu tak je?

Najdete na Lidovky.cz