30. října 2008 11:58 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Autoprůmysl propustí až deset tísíc lidí

Zaměstnanci Škody Auto v Mladé Boleslavi. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zaměstnanci Škody Auto v Mladé Boleslavi. | foto: Marta MyškováČTK

BRNO Světová finanční krize poznamená automobilový průmysl více než se očekávalo. Tuzemské firmy letos a začátkem příštího roku propustí kolem deseti tisíc lidí. Dosud se mluvilo zhruba o třetině. Navíc automobilky vyrobí asi o dvacet tisíc méně aut než původně plánovaný milion vozidel, oznámil ředitel Sdružení automobilového průmyslu (SAP) Antonín Šípek.

Automobilový průmysl v ČR zaměstnává přes 120 tisíc lidí. Podle Pavla Juříčka ze společnosti BRANO GROUP by se mohlo propouštění dotknout až 20 tisíců zaměstnanců, to ale SAP v nejbližších měsících nepředpokládá. Další vývoj v příštím roce je těžké odhadnout, poznamenal Šípek.

Mladoboleslavské automobilce Škoda Auto klesl za tři čtvrtletí čistý zisk o 24,7 procenta na 8,66 miliardy Kč. Tržby především kvůli silné koruně klesly o 2,2 procenta na 158,1 miliardy korun. Firma za devět měsíců prodala o 11,3 procenta aut více než loni, její vozy si koupilo 499.182 lidí.

Pozitivní zpráva přichází naopak z ústředí německé automobilky Volkswagen, jejíž součástí je i Škoda Auto. Společnost zvýšila za první tři čtvrtletí letošního roku provozní zisk o 15 procent na 4,9 miliardy eur (zhruba 118 miliard korun). Tržby společnosti stouply o 5,5 procenta na 85,4 miliardy eur.  "Potvrzujeme svou prognózu pro rok 2008, a to navzdory dramatickému zhoršení globálních ekonomických podmínek i prostředí v automobilovém průmyslu v posledních měsících," řekl finanční ředitel společnosti Hans Dieter Pötsch.

Prodej aut v Evropě klesl od ledna do září 2008 zhruba o 4,4 procenta. Omezení letoší výroby už ohlásila Škoda Auto. Právě tento týden zastavila na několik dní výrobu.

Právě snížení výroby Škody Auto oproti plánu je podle Šípka jedním z důvodů celkového poklesu letos vyrobených vozidel. I Škoda ale vyrobí víc než loni, poznamenal.

Navíc výrobu zvýšila i automobilka TPCA a přes 10.000 aut by už měl letos vyrobit také Hyundai v Nošovicích. Naopak výrobu meziročně snížili producenti nákladních aut. SAP předpokládá, že automobilový průmysl bude v příštím roce růst kolem jednoho až dvou procent, doplnil Šípek.

Firmy z automobilového průmyslu si stěžují hlavně na silný kurz koruny a vysoké mzdové náklady. Jen firmy ze SAP letos do srpna tratily na silném kurzu koruny, vysokých cenách energiích a dalších neočekávaných výdajích kolem 21 miliard korun.

Podobné problémy mají zatím i slovenské podniky. Přesto tamní představitelé automobilového průmyslu očekávají, že do roku 2010 bude v oboru pracovat až o 30.000 lidí víc než letos. Zatím je to kolem 75.000 lidí.

Lidovky.cz

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.