Úterý 28. ledna 2020svátek má Otýlie 0 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Autor obrazu Che Guevary se přihlásil o svá práva, chce je darovat Kubě

Che Guevara. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Che Guevara. | foto: Reprofoto

PRAHA/DUBLIN Irský umělec Jim Fitzpatrick si zažádal o přiznání autorských práv ke svému světoznámému obrazu revolucionáře Che Guevary. Malíř nikdy z obrazu nedostal žádné autorské honoráře, i když malba obletěla celý svět. Práva chce potom převést na Che Guevarovu rodinu a celý kubánský lid. Informoval o tom server Irishtimes.com.

Irský umělec Jim Fitzpatrick, známý mimo jiné díky svým obrazům na přebalech irské hardrockové skupiny Thin Lizzy, či svou spoluprací s Sineád O´Connor, nebyl nikdy odměněn za portrét Che Guevary, který malíř vytvořil v roce 1968, když byl rozhořčen nad Che Guevarovou popravou (revolucionář zemřel již 9. října 1967).

Světoznámý obraz přitom oblétl prakticky celou zeměkouli na nejrůznějších komerčních produktech - od triček přes krabice s cereáliemi až k filmové propagaci.

Obraz se od původní fotografie liší

Malba je založena na fotografii od Alberta Korda, který byl známý také jako dvorní fotograf Fidela Castra. Obraz se ale od fotografie liší a je tedy autorským dílem, alespoň podle umělcova právníka Michaela Mulcahyho.

Nakonec nepoužitý obraz od Jima Fitzpatricka na albu Thin Lizzy z roku 1979 - Wizard

"Asi nikdo nemůže pochybovat o tom, že tenhle obraz je světoznámý, vždyť je k vidění skoro stejně často jako logo Coca-Coly. A já z něj nikdy neměl ani korunu," řekl Fitzpatrick.

Martin Kemp, emeritní profesor dějin umění na oxfordské univerzitě dokonce dílo zařadil mezi deset největších ikonických výtvorů (mezi těmito top ten je například i Mona Lisa).

Peníze pro kubánský lid

Peníze ovšem nechce pro sebe. Jakmile totiž budou zajištěná autorská práva, převede je na Che Guevarovu manželku Aleidu a na "celý kubánský lid".

Doufá, že všechny právní formality budou hotovy do září, kdy by chtěl práva předat u příležitosti otevírání Che Guevarova kulturního centra v Havaně. "Konečně chci říct  Kubáncům díky za vše, co mi kdy dali a vrátit Cheův obraz lidem, kterým opravdu patří," oznámil své rozhodnutí malíř.

Premium

Pošťák, který vůbec nezvoní. U balíčků z Číny totiž nemusí

Pošta z Číny, ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lidé si objednávají z čínských e-shopů zboží s bezplatnou dopravou a diví se, že nedostanou balíček do ruky. Pošta má...

Premium

Tři roky od věznění v garáži. Daniel dnes pracuje a stará se o miminko

Daniel Příhoda, jehož v roce 2016 věznil s jeho tehdejší přítelkyní Zdeněk... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Daniela před několika lety unesl vyšinutý Zdeněk Hryščenko. I s jeho kamarádkou Janou. Věznil je několik dní ve...

Premium

Pohádky na odpis: kterým hrozí zákazy a cenzura kvůli korektnosti

Jiří Korn v pohádce Honza málem králem (1977) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Zahrajme si na prognostiky. Magazín DNES se zamýšlí nad tím, které nejoblíbenější české vánoční pohádky začnou vadit a...