Pátek 22. ledna 2021svátek má Slavomír 0 °C oblačno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Avast prodává data o uživatelích. Mají být anonymní, ale lze je dešifrovat

Sídlo společnosti Avast v Praze. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sídlo společnosti Avast v Praze. | foto: Reuters

Praha Známá antivirová firma Avast podle serverů Motherboard a PCmag prodává podrobná data o sto milionech svých uživatelů prostřednictvím dceřiné společnosti Jumpshot. Problémem je, že data se dají dešifrovat. Firma to popírá, rozhodla se nicméně přezkoumat možnosti dalšího fungování divize Jumpshot.

Podle PCMag a Motherboard Avast prostřednictvím firmy Jumpshot prodává detailní data o chování svých uživatelů. Jde o data typu, co lidé hledají, nakupují nebo jaká videa sledují. 

Tato data by měla být anonymní, jsou však snadno dešifrovatelná. Klienti firmy Jumpshot podle PCMag vidí každý jednotlivý krok uživatele, a to včetně informace o čase úkonu s přesností na milisekundy.  Získané záznamy tak snadno ztratí svou anonymitu. V případě nákupu na e-shopu lze rozpoznat adresu, telefon nebo číslo platební karty.

„Ok, je to venku. A co je nejhorší, tohle vše jen pro pět procent z obratu firmy, navzdory sedmdesátiprocentním maržím, které Avast tradičně ve svém hlavním byznysu má. Smutný příběh rozpuštění vize, poslušných zaměstnanců a firemní chamtivosti,“ citoval iDnes.cz vyjádření bývalého zaměstnance Avastu Petra Dvořáka na Facebooku. 

Antivirová společnost obvinění odmítla.  „Chceme ujistit své uživatele, že jsme nikdy neprodávali třetí straně žádné osobně identifikovatelné informace,“ uvedla firma v úterý na svém blogu. „Chceme všechny své uživatele a partnery ujistit, že zvolení Avastu bylo správným rozhodnutím a že jejich soukromí je zajištěné a jejich osobní údaje jsou v bezpečí,“ dodala.

Služba Jumpshot byla podle firmy v roce 2015 spuštěna s cílem „poskytovat marketérům trendové analýzy a statistiky týkající se nákupních zvyklostí, které jsou anonymní“. Časopis PCMag nicméně začátkem týdne uvedl, že informace, které Avast prodává třetím stranám, je možné zpětně spojit s konkrétními osobami.

„Přestože jsme jednali plně v mezích zákona a stále jsme ostražitě chránili soukromí našich uživatelů, vyslyšeli jsme čerstvou zpětnou vazbu a již jsme podnikli kroky ke splnění očekávání našich uživatelů. Také nadále uvažujeme nad tím, zda analýzy trendů odpovídají našim hodnotám coby společnosti zabývající se kybernetickou bezpečností a ochranou soukromí,“ uvedl Avast dnes na svém webu.

Loni v červenci firma začala testovat explicitní volbu aktivního souhlasu (tzv. opt-in) pro všechna nová stažení vlastního desktopového antiviru, která nahradí starý mechanismus opt-out. Zároveň podle zástupců Avastu probíhá i proces uplatnění tohoto principu i na všechny stávající uživatele antiviru. Ti budou aktivně vyzváni, aby se rozhodli.

Avast založili v roce 1988 čeští výzkumníci Eduard Kučera a Pavel Baudiš, firma je jedním z průkopníků počítačového zabezpečení. V roce 2016 Avast koupil konkurenční českou antivirovou firmu AVG. Avast je podle objemu tržeb druhou největší antivirovou firmou na světě za americkou společností Symantec. V České republice Avast zaměstnává 1200 lidí, z toho tři čtvrtiny ve výzkumu a vývoji.

Na pražské burze ve středu opět nejvýraznější pokles postihl právě akcie Avastu, které po úterní ztrátě o více než devět procent ztratily dalších téměř 5,5 procenta a klesly na 138 Kč. Akcie firmy klesaly i v pondělí.

„Investoři nadále řeší problémový prodej dat, získaných od uživatelů antivirového programu společnosti. Firma Avast uvedla, že zvažuje veškeré možnosti ohledně dotčené firmy Jumpshot,“ uvedl dnes makléř Fio Banky David Brzek. Dodal, že s příchodem Avastu získal domácí trh dynamický technologický titul, který v loňském roce přinesl investorům zhodnocení téměř 80 procent, ale dokáže taky během dvou dnů přijít o 20 procent.

,

Souboj českých stálic. Je větší octavia o tolik lepší než menší scala?

Srovnávací test Škody Octavie a Scaly | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na počátku byla temnota. Pak bůh řekl budiž octavia. A byla. A viděl, že octavia je dobrá... ale že by to chtělo ještě...

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Lékař, psychiatr, vysokoškolský profesor a řeckokatolický kněz Jaroslav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

Martina Viktorie Kopecká, farářka Církve československé husitské | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...