Úterý 18. února 2020svátek má Gizela 8 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Avast se rozhodl zavřít divizi Jumpshot. Tu média kritizují kvůli prodeji uživatelských dat

Sídlo společnosti Avast v Praze. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sídlo společnosti Avast v Praze. | foto: Reuters

New York Společnost Avast zavře svou divizi Jumpshot, která zpracovává data o uživatelích. Výrobce antivirových programů to ve čtvrtek uvedl v tiskové zprávě. V ohrožení jsou stovky pracovních míst. Avast čelí kritice, že Jumpshotu předává údaje o aktivitách konkrétních uživatelů na internetu a že tato divize je pak prodává svým klientům. Činnost Jumpshotu se Avast rozhodl ukončit s okamžitou platností.

„Mrzí nás, že tento krok bude mít dopad na zaměstnance společnosti Jumpshot, velmi si vážíme jejich práce a přispění. Budeme se snažit udělat celý proces pro ně co nejsnazší,“ uvedl generální ředitel Avastu Ondřej Vlček.

Avast firmu Jumpshot z větší části vlastní, 35procentní podíl ale před časem prodal firmě Ascential. Ta ve čtvrtek uvedla, že podíl prodá zpět Avastu, který vrátí kupní cenu a zaplatí jí další výdaje.

Avast prodej dat nepopírá, tvrdí ale, že jsou anonymizovaná a že třetím stranám nikdy neprodal data, podle kterých by šlo dohledat konkrétního člověka.

Společnost Jumpshot začala služby nabízet v roce 2015 s cílem „poskytovat marketérům trendové analýzy a statistiky týkající se nákupních zvyklostí, které jsou anonymní“. Časopis PCMag ale začátkem tohoto týdne uvedl, že informace, které Avast prodává třetím stranám, je možné zpětně spojit s konkrétními osobami.

Akcie Avastu od pondělí na pražské burze odepsaly téměř 20 procent hodnoty a teď se prodávají kolem 130 Kč za kus. V posledním roce ale silně zpevnily, před rokem stály kolem 80 Kč.

Avast založili v roce 1988 čeští výzkumníci Eduard Kučera a Pavel Baudiš, firma je jedním z průkopníků počítačového zabezpečení. V roce 2016 Avast koupil konkurenční českou antivirovou firmu AVG. Avast je podle objemu tržeb druhou největší antivirovou firmou na světě za americkou společností Symantec. V ČR Avast zaměstnává 1200 lidí, z toho tři čtvrtiny ve výzkumu a vývoji.

Co bude s Avastem dále?

Co se přesně stalo?

Na začátku týdne přinesly servery PCMag a Motherboard s informací, že Avast prostřednictvím firmy Jumpshot prodává detailní data o chování svých uživatelů.

Kolik lidí celosvětově využívá antiviry od firmy Avast?

Měsíčně jde asi 435 milionů lidí po celém světě.

Komu byla tato data fakticky prodávána?

Mezi subjekty, které data získávaly, byly například společnosti Home Depot, Google, Microsoft, Pepsi, Yelp, Trip Advisor, McKinsey & Company a další.

Jak velké/hluboké detaily o uživatelích, mohly firmy, které data koupily, zjistit?

Klienti firmy Jumpshot byli podle PCMag schopni vidět každý jednotlivý krok uživatele, a to včetně informace o čase úkonu s přesností na milisekundy. Získané záznamy tak snadno ztratily svou anonymitu. V případě nákupu na e-shopu šlo rozpoznat adresu, telefon nebo číslo platební karty.

Co se bude dít dál?

Společnost oznámila, že s okamžitou platností ukončuje sběr dat pro Jumpshot a ukončí činnost této společnosti.

Premium

Karlův most je jen most, stěžují si turisté. Kritika nešetří ani další památky

Karlův most v Praze | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Do Česka loni přijel rekordní počet turistů. Památky si u nich leckdy vysloužily i bizarní recenze na internetu,...

Premium

Podivné zrcadlo z Turnova letí ke Slunci. Česká laboratoř se musela ukázat

TOPTEC Turnov | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ke Slunci odstartovala sonda se speciálním zrcadlem pro sledování korony. Vyvinuli jej čeští výzkumníci v Turnově....

Premium

Češi bydlí stále častěji ve sklepech. K extrémním řešením je nutí drahé nájmy

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nedostupné bydlení nutí Čechy ke stále extrémnějším řešením bytové situace. Zejména v největších městech už lidé míří i...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!