Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Avast se rozhodl zavřít divizi Jumpshot. Tu média kritizují kvůli prodeji uživatelských dat

Ekonomika

  9:24aktualizováno  10:12
New York - Společnost Avast zavře svou divizi Jumpshot, která zpracovává data o uživatelích. Výrobce antivirových programů to ve čtvrtek uvedl v tiskové zprávě. V ohrožení jsou stovky pracovních míst. Avast čelí kritice, že Jumpshotu předává údaje o aktivitách konkrétních uživatelů na internetu a že tato divize je pak prodává svým klientům. Činnost Jumpshotu se Avast rozhodl ukončit s okamžitou platností.

Sídlo společnosti Avast v Praze. foto: Reuters

„Mrzí nás, že tento krok bude mít dopad na zaměstnance společnosti Jumpshot, velmi si vážíme jejich práce a přispění. Budeme se snažit udělat celý proces pro ně co nejsnazší,“ uvedl generální ředitel Avastu Ondřej Vlček.

Avast firmu Jumpshot z větší části vlastní, 35procentní podíl ale před časem prodal firmě Ascential. Ta ve čtvrtek uvedla, že podíl prodá zpět Avastu, který vrátí kupní cenu a zaplatí jí další výdaje.

Avast prodej dat nepopírá, tvrdí ale, že jsou anonymizovaná a že třetím stranám nikdy neprodal data, podle kterých by šlo dohledat konkrétního člověka.

Společnost Jumpshot začala služby nabízet v roce 2015 s cílem „poskytovat marketérům trendové analýzy a statistiky týkající se nákupních zvyklostí, které jsou anonymní“. Časopis PCMag ale začátkem tohoto týdne uvedl, že informace, které Avast prodává třetím stranám, je možné zpětně spojit s konkrétními osobami.

Akcie Avastu od pondělí na pražské burze odepsaly téměř 20 procent hodnoty a teď se prodávají kolem 130 Kč za kus. V posledním roce ale silně zpevnily, před rokem stály kolem 80 Kč.

Avast založili v roce 1988 čeští výzkumníci Eduard Kučera a Pavel Baudiš, firma je jedním z průkopníků počítačového zabezpečení. V roce 2016 Avast koupil konkurenční českou antivirovou firmu AVG. Avast je podle objemu tržeb druhou největší antivirovou firmou na světě za americkou společností Symantec. V ČR Avast zaměstnává 1200 lidí, z toho tři čtvrtiny ve výzkumu a vývoji.

Co bude s Avastem dále?

Co se přesně stalo?

Na začátku týdne přinesly servery PCMag a Motherboard s informací, že Avast prostřednictvím firmy Jumpshot prodává detailní data o chování svých uživatelů.

Kolik lidí celosvětově využívá antiviry od firmy Avast?

Měsíčně jde asi 435 milionů lidí po celém světě.

Komu byla tato data fakticky prodávána?

Mezi subjekty, které data získávaly, byly například společnosti Home Depot, Google, Microsoft, Pepsi, Yelp, Trip Advisor, McKinsey & Company a další.

Jak velké/hluboké detaily o uživatelích, mohly firmy, které data koupily, zjistit?

Klienti firmy Jumpshot byli podle PCMag schopni vidět každý jednotlivý krok uživatele, a to včetně informace o čase úkonu s přesností na milisekundy. Získané záznamy tak snadno ztratily svou anonymitu. V případě nákupu na e-shopu šlo rozpoznat adresu, telefon nebo číslo platební karty.

Co se bude dít dál?

Společnost oznámila, že s okamžitou platností ukončuje sběr dat pro Jumpshot a ukončí činnost této společnosti.

Autoři: ,

Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně
Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně

Šárka chtěla kojit. Chvíli to ale vypadalo, že se jí to nepodaří. Díky správně zvolené laktační poradkyni nakonec dosáhla úspěchu. Poslechněte si...