Sobota 19. září 2020svátek má Zita 20 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Až 70 % firem nedodržuje zákon, stát může na pokutách vybrat miliardy

Firmy nedodržují zákony | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Firmy nedodržují zákony | foto: Shutterstock

PRAHA Přes 60 procent českých firem dlouhodobě ignoruje platné zákony, když neukládají výsledky svého hospodaření, tedy účetní závěrku a výroční zprávu, do sbírky listin obchodního rejstříku. Pokud by stát za neplnění informačních povinností důsledně ukládal pokuty, mohly by do státní pokladny přitéct až desítky miliard dodatečných příjmů.

Oznámila to společnost Dun & Bradstreet, jež se zabývá poskytováním ekonomických informací a hodnocením firem.

Za rok 2009 doposud informační povinnost nesplnilo 83 procent tuzemských společností, ačkoliv základní termín vypršel již koncem července. "Ve srovnání se stejným obdobím loni se informační povinnost firem zlepšila zhruba o dva procentní body, nicméně disciplína při poskytování zákonem stanovených informací je tristní," zhodnotila situaci ředitelka D&B Alena Seoud.

Alarmující je podle ní to, že informační povinnost často neplní ani ty společnosti, které se účastní státních veřejných zakázek, a státu to nevadí. Tyto povinnosti přitom ukládá firmám zákon o účetnictví.

Informační povinnost nesplňuje drtivá většina firem
Za rok 2008 informační povinnost nesplnilo 70 procent firem, v letech 2007 a 2006 více než 60 procent. Rozdíly v plnění informační povinnosti v jednotlivých letech jsou dány tím, že řada společností účetní závěrku a výroční zprávu do sbírky listin vloží s výrazným zpožděním, vysvětlila Seoud.

Chybějící údaje o hospodaření společností ve veřejně dostupných zdrojích prakticky podle ní znemožňuje prověřovat si obchodní partnery a snižovat tak riziko, že protistrana nebude schopna dostát svým závazkům.

"Pokud by stát firmám za neplnění informační povinnosti důsledně ukládal pokuty, mohlo by do státní pokladny přitéct poměrně rychle několik miliard, v případě uplatňování vyšších pokut až několik desítek miliard dodatečných příjmů," odhadla. Důsledkem této pokutové akce by bylo podle ní pravděpodobně pročištění nadměrně registrovaného počtu českých firem o firmy, které vůbec nepodnikají.

Na Slovensku je to lepší
Situace na Slovensku, kde platí obdobná legislativa jako v Čechách, je prý výrazně lepší. V letech 2006 až 2007 tam finanční výkazy a výroční zprávu do obchodního rejstříku uložila polovina firem, v roce 2008 přes 40 procent subjektů.

Z hlediska právní formy zákonnou povinnost spolehlivěji v ČR plní spíše akciové společností než společnosti s ručením omezeným. Naprosto nejhorší přístup k dodržování platných právních norem mají firmy, které podle ČSÚ nevykazují tržby, respektive společnosti s ročními tržbami do 10 milionů korun. V těchto kategoriích informační povinnost dlouhodobě neplní až 90 procent firem. Naopak nejspolehlivější jsou firmy, jejichž roční tržby přesahují jednu miliardu korun. Z nich informační povinnost nesplnila jen asi desetina subjektů.

Nejméně disciplinované firmy z pohledu přístupu k plnění informačních povinností byly v období let 2006 až 2008 firmy se sídlem v Ústeckém a Středočeském kraji, stejně jako v Praze.

,

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!