6. května 2014 14:52 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Až dvě třetiny předváděček vykazují nedostatky, zjistila inspekce

Prodejce na předváděcí akci | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prodejce na předváděcí akci | foto: Shutterstock

PRAHA Česká obchodní inspekce (ČOI) zjistila v prvním čtvrtletí nedostatky na téměř dvou třetinách kontrolovaných předváděcích akcích. Inspekce uložila 42 pokut za téměř 4,5 milionu Kč, další desítky správních řízení o uložení pokuty ještě probíhají. ČOI to uvedla v dnešní tiskové zprávě.

V letošním roce se podle inspekce zjištěná porušení zákona o ochraně spotřebitele oproti loňsku nijak zásadně nezměnila. "Opět byli spotřebitelé uváděni v omyl nepřesnými nebo nepravdivými údaji o nabízených výrobcích a zájezdech a také o podmínkách, za jakých je možné je zakoupit," uvedl Jan Rotbauer z ČOI.

Někteří z pořadatelů předváděček také nesplnili vůči České obchodní inspekci oznamovací povinnost o pořádání akce, jak jim nově ukládá zákon. "Jiní její konání oznámili, avšak akci neuskutečnili. V průběhu 186 kontrol zjistili inspektoři ČOI nedostatky ve 120 případech," dodal Rotbauer.

ČTĚTE TAKÉ:

Někteří pořadatelé akcí se snažili obejít oznamovací povinnost pořádáním údajných degustací a prezentovali tyto akce jako "Zabijačkové hody", "Labužnickou show" či "Degustaci koření". Ve skutečnosti se podle inspekce téměř vždy jednalo hlavně o prezentaci různých domácích spotřebičů jako nádobí, vysavače apod.

Od nabytí účinnosti novely zákona o ochraně spotřebitele oznámilo do konce března inspekci konání více než 8200 předváděcích akcí celkem 33 pořadatelů. "Na trhu však dále působí četné nedohledatelné firmy, které od spotřebitelů nepřebírají dopisy ani vracené zboží, projeví-li vůli od uzavřené smlouvy odstoupit (to v lepším případě). Častěji však vrácené zboží převezmou, ale na odstoupení od smlouvy nereagují a zaplacenou kupní cenu ani po urgenci poškozeného zákazníka nevrátí," doplnil Rotbauer.

Lidovky.cz, ČTK