Neděle 25. října 2020svátek má Beáta 15 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Až přijde zase krize, svěřte mi Evropu, vyzývá ekonom Richard Thaler

Richard Thaler | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Richard Thaler | foto: Profimedia

PRAHA Říká o sobě, že je líný, náchylný k prokrastinaci a rád si vychutná svůj drink. Profesor Richard Thaler je ale také prezident Americké ekonomické asociace, kterou v minulosti vedli muži jako Milton Friedman nebo JK Galbraith. Rozhovor s ním přináší pondělní vydání magazínu Index LN.

Thaler však je především největší postavou behaviorální ekonomie, jeho systém šťouchů se snaží používat britská i americká vláda.

“Až přijde další finančí krize, svěřte mi Evropu a uvidíme, jak si s tím poradím,” říká v rozhovoru pro LN Index muž, jenž se stal živoucí ekonomickou legendou.

Index: Na konci své poslední knihy Misbehaving říkáte, že triumf pro behaviorální ekonomii přijde, až jí absorbuje hlavní proud ekonomie. Jak daleko jsme od tohoto okamžiku?

Richard Thaler tento týden v Praze

Profesor Thaler převezme tento čtvrtek 10. prosince čestný doktorát na Vysoké škole ekonomické. Jeho přednáška je veřejně přístupná po registraci na stránkách VŠE.

Dostáváme se blízko, a to především u ekonomů pod 40 let. Třeba Raj Chetty, to je jedna z nejjasněji zářících hvězd současné ekonomie. On by sice o sobě neřekl, že je behaviorální ekonom, ale to co dělá behaviorální je. Když budeme mít dalších pět Rajů Chetty, boj bude u konce.

Index: V Misbehaving popisujete scénu, kdy aule plné psychologů vysvětlujete konvenční modely ekonomie a oni se smějí, jak by to, jak ekonomové uvažují, byl dobrý vtip. Jak je možné, že klasická ekonomie ze svého bádání vytlačila normálního člověka?

To se stalo vlastně náhodou. Po druhé světové válce vznikl tlak na to, udělat ekonomii více formální a matematickou, aby se vyrovnala exaktním vědám. Přišli lidé jako Paul Samuelson. Když přitom on sám sestavoval některé modely, které jsou dnes považovány za definitivní, sám ve svých poznámkách psal, že nevěří, že by daný model byl pravdivý. Bylo to spíš teoretické cvičení. Jenže lidé, kteří přišli po něm to ignorují a berou daný model za definitivní.

Index: Takže si myslíte, že efektivní trh prostě neexistuje?
Ale ano, minimálně se mu některé trhy blíží, třeba trh s oceňováním opcí. Ale není žádný důkaz, že by třeba finanční trhy tvořily správnou cenu.

Index: Vy sám behaviorální poznatky používáte v investování na finančních trzích. Jak se vaše strategie liší od tradičních modelů?
Začínáme tím, že vyhledáváme situace při kterých investoři pravděpodobně dělají chybu. Hledáme tak akcie, které trh z nějakých důvodů neocenil dostatečně vysoko. A potom hledáme dva druhy chyb, přehnaně optimistickou reakci a přehnaně panickou reakci. To není samozřejmě nijak lehké. Jak říkám, „myšlenka, že lze překonat trh je z větší část pravdivá“. Ale právě jen z části. Pokud se to někomu povede dvakrát ze tří let, je to velký úspěch.

Index: A vám se to daří?
Ano, přibližně.

Index: Proč si myslíte, že většina aktivních investičníc manažerů nedokáže trh překonat?
Především proto, že vybírají za své služby poplatky. Jak říká můj přítel Eugene Fama, jsou tři věci, které lze předpokládat o trhu – je efektivní, účastníci jsou racionální a finanční sektor tvoří 10 % ekonomiky. Musíte vynechat jeden z těchto tří předpokladů, aby platily druhé dva. Jinými slovy, finanční sektor je příliš velký. To je problém.

Celý rozhovor s Richardem Thalerem čtěte v pondělním vydání magazínu Index LN, který najdete na stáncích společně s pondělním vydáním Lidových novin.

Jan Klesla

Autor

Jan Kleslajan.klesla@lidovky.czČlánky

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro MF DNES (Lány, 8. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...