19. července 2016 12:53, aktualizováno  14:42 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Babiš chce půjčit OKD 700 milionů. Ze svého by nedával, zlobí se Kalousek

Andrej Babiš. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Andrej Babiš. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

PRAHA Ministr Andrej Babiš (ANO) předloží vládě návrh, aby stát těžební společnosti OKD, která je v úpadku, půjčil 700 milionů korun. Návrh smlouvy by měl být hotov do konce týdne, vláda by o ní měla jednat 27. července.

Babiš to řekl v úterý po jednání s vedením OKD v Karviné. Nejlepší pro společnost podle něj bude restrukturalizace, stát bude mít zájem, aby měl v managementu svého člověka.

Společnost OKD podala v květnu sama na sebe insolvenční návrh. Svým věřitelům dluží více než 17 miliard korun, své závazky nedokáže splácet a její majetek nemá hodnotu ani sedmi miliard korun. OKD se potýká s nedostatkem hotovosti.

Předseda představenstva a generální ředitel OKD Dale Ekmark tento měsíc uvedl, že se podnik neobejde bez pomoci státu a v případě reorganizace bude na financování svých provozů během roku 2016 potřebovat externí úvěr v rozmezí 700 milionů až jedné miliardy korun. Existuje podle něj vysoké riziko, že by jinak firma musela zastavit provoz.

Opozice je proti, Mládek návrh podporuje

"Ze svého by jim nepůjčil určitě. Z peněz daňových poplatníků ano. Bylo by fér říct, že je to stejné, jako vyhodit 700 milionů," řekl exministr financí a šéf TOP 09 Miroslav Kalousek. Že nepůjde o půjčku, ale spíše o dar, si myslí i místopředsedkyně ODS Alexandra Udženija. Předlužená OKD podle ní nebude nikdy schopna státu peníze vrátit.

"Půjčovat bude ze státního rozpočtu, tedy z peněz daňových poplatníků. My všichni tak finančně přispějeme firmě, která se vlastní vinou dostala do problémů," uvedla Udženija. Soudí, že stát má a může řešit důsledky krachu firmy třeba formou rekvalifikačních kurzů pro horníky nebo snahou přivést do regionu investory. "Je ale naprosto šílené ́půjčovat ́ společnosti OKD peníze a dívat se, jak další miliarda mizí v jednom velkém černém tunelu," uvedla.

Podle Jana Mládka (ČSSD) konečně Babiš pochopil vážnost situace OKD. Slíbených 700 milionů korun musí vláda schválit příští týden kvůli srpnovým výplatám, řekl. Půjčka OKD se státu podle Mládka vrátí, ve vyrovnání s věřiteli bude mít privilegované postavení. Měla by být zahrnuta do konkurzní podstaty, řekl.

ČTK