26. února 2019 10:41, aktualizováno  17:39 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Babiš chce zkrátit výpovědní lhůtu smlouvy u operátora na dva dny. Krade téma, reagují Piráti

Andrej Babiš | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Andrej Babiš | foto:  Dan Materna, MAFRA

PRAHA Hnutí ANO chce zkrátit dobu přenesení čísla při změně mobilního operátora na dva dny místo současných deseti. Tento krok má být podle návrhu změny zákona o elektronických komunikacích, který ve středu předloží premiér Andrej Babiš (ANO) vládě, možné uskutečnit bez nutnosti kontaktovat stávajícího operátora.

Podobně funguje změna banky. Podle novely mají také být některá ochranná opatření rozšířena na živnostníky. Informaci České televize potvrdil poslanec Patrik Nacher.

Pokud se v současnosti rozhodne zákazník pro změnu operátora, stávajícímu to musí oznámit předem a deset dní čekat na uvolnění smlouvy. Návrh zkracuje dobu na pětinu. Přechod má nově zajistit nový operátor. Nyní lidé v případě změny operátora platí stávajícímu 20 procent z ceny, která jim ještě zbývá do data, kdy smlouva skončí. Novela počítá s tím, že by v případě ukončování smlouvy na dobu určitou lidé po třech měsících trvání smlouvy nehradili nic.

Novela počítá s tím, že by v případě ukončování smlouvy na dobu určitou lidé po třech měsících trvání smlouvy nehradili nic. Podle Nachera jsou tři měsíce jakousi zkušební dobou, aby odchod bez sankce nezneužívali zákazníci a smlouvu nerušili třeba po třech týdnech. Neví, jak se k tomu postaví operátoři. „Jednání bude přespříští týden,“ dodal.

Stát láká čtvrtého operátora

Stát bude v březnu a dubnu jednat s operátory ze Spojených států, Itálie, Francie, Velké Británie a Jižní Koreje ohledně zavedení čtvrtého operátora na český trh. Řekl to premiér Andrej Babiš. Aukce frekvenčních pásem by měla začít do konce prosince, v lednu či únoru by stát chtěl předat frekvence, řekl vládní zmocněnec pro digitalizaci Vladimír Dzurilla. Situaci kolem čtvrtého operátora na trhu a podmínek aukce začal stát podle Dzurilly řešit ve druhém čtvrtletí minulého roku. "Sondujeme a děláme všechno pro to, abychom nějakým způsobem zvýhodnili operátora, který by měl zájem," řekl.

Na úterní tiskové konferenci představili svůj návrh také opoziční Piráti, kteří plánují snížení pokut za přechod k jinému operátorovi. Změna zákona podle nich usnadní příchod čtvrtého operátora a vedla by ke snížení cen. Návrh hnutí ANO označili za vykrádání témat. Vládní návrh zákona by se podle nich kvůli složitější proceduře nestihl projednat před pozimní aukcí frekvenčních pásem.

Kdo byl první?

Babiš se na tiskové konferenci ohradil proti tomu, že by Piráti téma řešili jako první. Podle něj se dozvěděli v nedělních Otázkách Václava Moravce v České televizi, že v pátek napsal dopis operátorům s konkrétními opatřeními. „A dnes se snaží někomu vnutit představu, že oni teď přicházejí to vyřešit. To samozřejmě není pravda, snaží se nám toto téma nějakým způsobem ukrást a ještě říct, že nic neděláme,“ poznamenal.

„Zítra (ve středu) na vládě to probereme. Pokud teď se Piráti rozhodli nastoupit do našich aktivit a zjistili v neděli, že je tam ten náš dopis, tak určitě se všemi ve sněmovně budeme spolupracovat s cílem, aby z toho měli prospěch hlavně naši občané,“ doplnil.

Šéf Pirátů Ivan Bartoš na sociální síť napsal, že jde ze strany premiéra Babiše o „obyčejnou čórku“.

26.února 2019 v 12:38, příspěvek archivován: 26.února 2019 v 14:18

Hele ho...pracanta. Jako mohlo by mi vadit, že je to obyčejná čórka, neboť ještě minulej tejden nevěděl, která bije a věc jsme zahájili po přípravách s Piráty my a avízoval to již Martin Jiránek před měsícem v OVM, ale když nakonec budou levnější tarify a rychlejší data, tak ať to dodá klidně člověk, co je ve vládě 6. rokem a doposud nedodal nic A teď prej bude. Bude všechno!!!
Realita je ovšem zde: https://www.pirati.cz/…/piratsky-navrh-prechodu-mezi-operat…

PS Aneb jak si premiér udělá tiskovku, že je to jeho nápad, hodinu po Pirátech, který to předkládaj. A takovej je svět. Akorát my nemusíme řešit "co na to Petr Kellner" vlastně začíná být trochu xmíchu

„Nepřijatelné“ názory ministryně

Ministryně průmyslu Marta Nováková (za ANO) vzbudila v minulých dnech rozruch výrokem o tom, proč mají Češi drahá mobilní data. Minulou neděli v ČT uvedla, že Češi spíš hledají připojení k bezdrátovým wi-fi sítím. Vybudování mobilních sítí podle ní stálo operátory miliardy korun a data jsou drahá, protože je využívá jen malá skupinka lidí. „My potřebujeme, aby daleko víc lidí využívalo těch mobilních sítí. A to je jedna z cest, která ke zlevnění dat povede,“ řekla Nováková.

Premiér Babiš odmítl komentovat, zda se ministryni Novákovou chystá odvolat. Novinářům řekl, že personální problémy a změny ve vládě neřeší veřejně. Krátce předtím nicméně uvedl, že v minulosti zazněly od ministryně názory, které považuje za nepřijatelné.

K odvolání Novákové Babiše v úterý vyzval předseda TOP 09 Pospíšil. „Ne za její hloupé výroky. Ale kvůli tomu, že evidentně není schopna vést jednání s operátory, natož na náš trh přilákat někoho dalšího, a srazit tak vysoké ceny za mobilní tarify. Bez čtvrtého operátora se ceny za služby nesníží. Příkladem úspěšného vyjednávání je například Polsko,“ komentoval vyjednávání o vstupu čtvrtého mobilního operátora na český trh.

Češi platí podle analýzy Point Topic za jeden gigabyte (GB) stažených dat prostřednictvím mobilní sítě LTE nejvíce v Evropě. V průměru je vyjde na 6,5 dolaru. Následují Španělsko a Nizozemsko s cenou přes pět dolarů, naopak nejméně jeden GB stojí ve Finsku, Švýcarsku a Rakousku, a to kolem deseti centů.

Chystaná aukce, která má přilákat konkurenta stávajícím operátorům, bude obsahovat stanovení požadavků pokrytí území a obyvatel, dálnic a železničních koridorů. Zároveň budou nabídnuty frekvence v pásmu 3,4 až 3,6 GHz. Podmínkou bude také do budoucna rozvoj sítí páté generace (5G), což je podle ministerstva důležité zejména pro industriální aplikace či autonomní mobilitu.

Lidovky.cz

VIDEO: Vyzkoušejte recept na tvarohové Míša řezy
VIDEO: Vyzkoušejte recept na tvarohové Míša řezy

Ideální letní dezert? Za naší redakci to jsou rozhodně míša řezy! A tak jsme si je upekli... a dokonce ve formě dortu a la míša řezy. Inspirujte se, úspěch u rodiny i přátel je zaručený.