25. února 2013 12:04 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Babiš expanduje. Agrofert ovládne trh s chlebem v Německu

Agrofert - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Agrofert - ilustrační foto | foto: ČTK

MILÁN Italská společnost Barilla, která je největším výrobcem těstovin na světě, prodá svůj řetězec pekáren v Německu Lieken AG české skupině Agrofert vlastněné Andrejem Babišem. Finanční detaily transakce italská firma nezveřejnila.

Dohodu musí ještě schválit antimonopolní úřad Evropské unie. Lieken je německou jedničkou v produkci chleba. Vyrábí pečivo pod značkou Golden Toast. Zaměstnává 4700 lidí a jeho tržby v roce 2011 činily 756 milionů eur (19,3 miliardy korun).

Lieken – největší výrobce chleba v Německu

Lieken – největší výrobce chleba v Německu

Prodej německé divize je součástí plánu Barilly zaměřit se na své hlavní aktivity - těstoviny a potraviny z vyšší ziskovou marží. Barilla získala Lieken v roce 2002 v rámci akvizice dalšího řetězec pekáren, firmy Kamps, kterou prodala v říjnu 2010 soukromé investiční skupině ECM, napsala agentura Reuters.

ČTĚTE TAKÉ:

Agrofert Holding je jedničkou českého zemědělsko-potravinářského sektoru a dvojkou chemického průmyslu. Loni skupině Agrofert vzrostly nekonsolidované tržby o 15 procent na rekordních 202 miliard korun. Nekonsolidovaný zisk před zdaněním klesl z předloňských 9,1 miliardy na 7,6 miliardy korun.

Zemědělství, potraviny, chemie a politika

  • Agrofert vznikl v lednu 1993 jako společnost s ručením omezeným se čtyřmi zaměstnanci, v roce 1994 se transformoval na akciovou společnost. Zpočátku byla firma zaměřena na obchod s hnojivy.
  • Postupně rozšířila své aktivity o zemědělské komodity, potraviny, pesticidy, chemikálie, suroviny a pohonné hmoty, v roce 2011 vstoupila také do oblasti lesnictví a zpracování dřeva, angažuje se i v oblasti obnovitelných zdrojů energie a biopaliv.
  • Do skupiny mimo jiné patří chemičky Precolor, Precheza, Deza, Fatra, Synthesia, Lovochemie, Duslo (Slovensko) nebo SKW Piesteritz (Německo), společnosti obchodující s hnojivy, osivy či zemědělskou technikou, potravinářské firmy, mlékárny Olma a Hlinsko, masozávody Kostelecké uzeniny, Maso Planá, Masna Kroměříž, Krahulík-Masozávod Krahulčí, pekárny Penam či dvě maďarské pekárenské společnosti.
  • V zahraničí se Agrofert výrazně angažuje především na Slovensku, v Maďarsku a Německu, působí i na ostatních trzích Evropské unie, v Rusku či na Ukrajině.
Andrej Babiš

Andrej Babiš

  • Majitel společnosti Andrej Babiš bývá označován za jednoho z nejbohatších podnikatelů v zemi. V roce 2011 jej americký časopis Forbes na žebříčku miliardářů zařadil na 937. místo s odhadovaným majetkem jedné miliardy dolarů (zhruba 20 miliard korun).
  • Babiš před časem vzbudil pozornost ostrou kritikou korupčního prostředí v Česku. V roce 2011 založil hnutí ANO 2011, se kterým se chce zúčastnit parlamentních voleb v roce 2014.
  • Pod Agrofert Holding spadá také vlastní nadace, která podporuje charitativní organizace, zájmové či sportovní kluby.
Lidovky.cz, ČTK