Neděle 31. května 2020svátek má Kamila 7 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Babiš je největší konkurencí našich potravinářů, tvrdí polský ministr

Polské uzeniny a jejich kvalita nadělaly Polákům špatnou pověst. Kampaň se ji... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Polské uzeniny a jejich kvalita nadělaly Polákům špatnou pověst. Kampaň se ji... | foto: polskejidlo.com

VARŠAVA Firmy vicepremiéra Andreje Babiše (ANO) jsou největšími konkurenty polských potravinářů na českém a slovenském trhu, tvrdí polský ministr zemědělství Marek Sawicki. Vládní pozici ale Babiš k boji proti nim nezneužívá, uvedl v rozhovoru pro ekonomický webem Biztweet.cz.

Kontrola dovážených potravin, kterou zavedla Praha, není podle Sawického namířena proti polským produktům.

„Osobně si myslím, že Andrej Babiš z pozice vicepremiéra a ministra financí ČR polské podnikatele neblokuje... Samozřejmě je nutno poznamenat, že Agrofert a další společnosti patřící vicepremiérovi Babišovi jsou významnými a s největší pravděpodobností nejsilnějšími konkurenty na českém i slovenském trhu. Z tohoto pohledu mohou mít polští producenti určité domněnky o jeho nyní větším vlivu na konkurenceschopnost, ačkoli já o tom žádné důkazy nemám,“ řekl Sawicki.

Polský ministr před časem jednal se svým českým protějškem Marianem Jurečkou o údajné kampani proti polským potravinám, která se podle některých výrobců ze sousední země v Česku občas vede. 

Polské zemědělské produkty jsou co do kvality srovnatelné s výrobky dalších zemí EU a tvrzení o jejich špatné úrovni nejsou pravdivá, řekl ministr. 

„Polsko a ČR jsou vázány stejnými požadavky, co se týče potravinářských výrobků vstupujících na trh EU, a úřady odpovídající v našich zemích za jejich nezávadnost pracují v souladu s předpisy EU,“ řekl Sawicki.

Další problémový potravinářský artikl, na který se kampaň zaměřila - zelenina.
Polští vývozci čelili různým skandálům kvůli složení potravin. Nyní se snaží...

V Polsku se v poslední době objevily názory, že kontrola potravin dovážených do Česka je namířena proti polskému exportu. S tím šéf polského rezortu zemědělství ale nesouhlasí. 

„Nová opatření nedávno zavedená českou vládou se, pokud je mi známo, týkají potravin ze všech členských států, takže odmítám závěr, že jsou namířena proti polským exportérům,“ dodal Sawicki.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!