Neděle 7. června 2020svátek má Iveta, Slavoj 10 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Babiš může rozšířit své impérium o někdejší lesnickou jedničku

Andrej Babiš | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Andrej Babiš | foto: MAFRA, Michal Růžička

PRAHA Krajský soud v Praze schválil reorganizační plán zkrachovalé lesnické společnosti Less & Forest a odmítl tak konkurz podniku. Uvedl to soudce Tomáš Jirmásek v insolvenčním rejstříku. V rámci reorganizace má nástupnickou společnost Nový Forest koupit Agrofert miliardáře Andreje Babiše za 112 milionů korun.

Z peněz získaných z této transakce, ale také například z prodeje zbytného majetku dříve největší lesnické firmy v Česku mají být vypláceni věřitelé. Podle soudce mají zajištění věřitele v průměru získat zpět třetinu, nezajištění 8,9 až 12,4 procenta svých pohledávek vůči dlužníkovi.

Věřitelé, kteří na schůzi, která se uskutečnila minulý týden, hlasovali proti reorganizačnímu plánu, se mohou proti verdiktu soudu do 15 dnů odvolat. Plán odmítli například Lesy České republiky, klíčový obchodní partner zkrachovalé firmy.

Milionové pohledávky

Podle informací ze začátku insolvenčního řízení dlužily firmy skupiny Less bankám za poskytnuté úvěry téměř 2,17 miliardy korun. Měly také závazky z faktoringových smluv zhruba 311 milionů Kč a závazky z bankovních záruk přibližně 493 milionů korun. Lesy ČR si vůči Less & Forest nárokují pohledávky ve výši zhruba 1,3 miliardy korun.

Dříve největší soukromá lesnická firma v zemi Less & Forest skončila v úpadku loni na podzim s povolením reorganizace. Agrofert (společnost vlastní i vydavatelství Lidových novin a serveru Lidovky.cz - pozn. red.) je jedním ze členů věřitelského výboru. Babišova firma vyhrála již dříve výběrové řízení na odkup Nového Forestu.

Less & Forest byl členem skupiny Less, která zajišťovala zakázky pro Lesy ČR. Less & Forest hospodařil na čtvrtině státních lesů a v roce 2012 činily jeho výnosy 4,14 miliardy korun.

Do společnosti Nový Forest byla převedena provozní aktiva a firma pokračuje v provozní činnosti. V původní firmě Less & Forest zůstal majetek, pohledávky a spory. Věřitelé mají být uspokojováni z obou těchto společností. Do insolvenčního řízení se jich přihlásilo 1497 s více 1600 pohledávkami.

,
Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!