Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Babiš? Nesmlouvavý manažer, který ví vše nejlépe

Ekonomika

  8:00
PRAHA - PROFIL Nejradši by všechno dělal sám. Sám ví nejlépe, jak mají věci fungovat. Bez řečnění a dlouhého vyjednávání - uděláte to, co řeknu.

Podnikatel, jeden z nejbohatších Čechů, miliardář Andrej Babiš. foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

Tak řídí více než dvě stovky firem Andrej Babiš (57), jediný akcionář Agrofert holdingu, který loni vydělal téměř šest miliard korun. Zisk byl o dvě miliardy vyšší než předloni. Obrat holdingu se loni zvýšil o šest miliard na více než 92 miliard korun.

Babišovo impérium vzniklo před osmnácti lety. V lednu 1993 založil firmu, která obchodovala s hnojivy s názvem Agrofert, kde agro symbolizovalo zemědělství a fert hnojiva. Firma měla 100 tisíc korun základní jmění a čtyři zaměstnance. Dnes převyšuje hodnota majetku holdingu Agrofert 73 miliard korun a ve všech jejích firmách pracuje 18 tisíc lidí.

INFOGRAFIKA:

„Za historii Agrofertu jsme nikdy nic neukradli a neděláme obchody na úkor státu jako některé jiné finanční skupiny,“ prohlašuje Babiš sebevědomě na serveru ANO 2011.

Paříž, Ženeva a Maroko

Hvězdná kariéra Andreje Babiše začala tím, že se dobře narodil. Jeho otec Štefan, člen komunistické strany, byl za socialismu jedním ze zakladatelů zahraničního obchodu na Slovensku. V roce 1957 byl vyslán do Etiopie, poté do Paříže. V Paříži začal malý Andrej chodit do školy. V roce 1969 se rodina přestěhovala do Ženevy. Andrej tam začal navštěvovat státní gymnázium, v roce 1974 maturoval v Bratislavě. Pak nastoupil na obchodní fakultu Vysoké školy ekonomické, směr zahraniční obchod.

Změny v imperiu Andreje Babiše

VĚTŠÍ AKVIZICE:

  • 2009 - AGROPOL Group AdBlue GREENCHEM, Nizozemsko
  • 2010 - CERES pekárny, Maďarsko Masozávod Krahulčí Kmotr - Masna Kroměříž
  • 2011 - United Bakeries, pekárny Česko Uniles, lesní závod Procházka holding, uzeniny Mlékárny Hlinsko

FÚZE UVNITŘ HOLDINGU:

  • 2010 - NAVOS: dříve Milkagro a Silagra CZ
  • Vodňanská drůbež: dříve Integral Vrchovina, Jihočeská drůbež Mirovice a PROMT Modřice
  • Kostelecké uzeniny: dříve Kostelecké uzeniny a Maso Planá
  • Penam Slovakia: dříve NIPEK a PMD - Union
  • ZENZA Znojmo: dříve ZZN Pomoraví

Po studiích zamířil do podniku zahraničního obchodu Chemapol Bratislava, poté do podniku Petrimex, který nakupoval fosfáty v Maroku, Alžíru či Sýrii. Současně vstoupil do komunistické strany. Vroce 1985 se stal delegátem Petrimexu v Maroku, kde zastupoval patnáct podniků zahraničního obchodu, jako byly Ligna, Motokov, Koospol či Chemapol. V roce 1991 se stal Babiš v Petrimexu ředitelem obchodní skupiny.

Rozjíždějící se kariéru nezbortily ani sem tam objevující se informace, že jen u členství KSČ nezůstalo, že se Babiš nechal zlákat i ke spolupráci s StB. Nikdy se to nepotvrdilo a i kdyby teď, těžko mu to už ublíží. V záznamech figuroval údajně pod krycím jménem Bureš. „Někdo říká, že jsem byl agent. Já stokrát říkám, že jsem nebyl agent, ale byl jsem vyšetřován,“ tvrdí Babiš.

Politiku si dlouho držel od těla. „Po mě nikdy nic nežádal,“ říká například ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09). Jenže - politiku ano, všechny politiky ne. „Bavili jsme se obecně, setkával jsem se s ním třeba jednou za třičtvrtě roku a příliš si to už nepamatuji,“ vzpomíná bývalý premiér Jiří Paroubek.

Unipetrol se dvakrát nepovedl

Dovoz surovin pro výrobu hnojiv a následný vývoz hnojiv byl základem byznysu Agrofertu. S rozjezdem firmy mu pomohly zahraniční kontakty, získané během studií i působení v zahraničním obchodě socialistického Československa.

Jako první zahraniční banka poskytla provozní úvěr Agrofertu americká Citibank, a to čtyři miliony dolarů v roce 1994. Agrofert postupně zvyšoval objem obchodu a rozšiřoval jej o zemědělské komodity, potraviny, chemikálie i pohonné hmoty. Začíná kupovat zemědělské zásobovací a nákupní podniky, v roce 1996 kupuje na Slovensku Duslo Šala a akvizicí Prechezy vstupuje do oblasti chemického průmyslu.

ČTĚTE TAKÉ:

Oba nákupy financovala Citibank, která se stala strategickou bankou Agrofertu a měla pro Babiše připraveno i 340 milionů eur na privatizaci Unipetrolu.
Ta se Babišovi nevyvedla. V prvním kole sice vyhrál s nejvyšší nabídkou, ale po povodních v roce 2002 a po chlorovém skandálu ve Spolaně se bál, že Unipetrol nezvládne a že ta akvizice skončí krachem. Do druhého kola proto šel s polskou společností PKN Orlen. Za její podporu měl mít Babiš možnost koupit kontrolní balíky v dceřiných firmách Unipetrolu - Kaučuku, Agrobohemii, Aliachemu, Paramu a Chemopetrolu. Poláci ale smlouvy nedodrželi. Babiš po nich ve čtyřech arbitrážích chtěl 20 miliard, uspěl ale jen ve třetí, dostal 2,45 miliardy korun.

Poté Babiš začal nakupovat výrobce uzenin, pekárny, lesní závody. Dobrý byznys vycítil v nařízení EU o povinném přidávání biolihu do pohonných hmot, postavil továrnu a dokázal přesvědčit sněmovnu, že se den před volbami sešla a přehlasovala prezidentovo veto o zvýšení biopodílu v benzinu a naftě.

Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně
Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně

Šárka chtěla kojit. Chvíli to ale vypadalo, že se jí to nepodaří. Díky správně zvolené laktační poradkyni nakonec dosáhla úspěchu. Poslechněte si...