12. srpna 2014 19:49 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Babiš se bojí dopadů sankcí na průmysl. Kompenzace ale neplánuje

Ministr financí Andrej Babiš (ANO) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ministr financí Andrej Babiš (ANO) | foto: ČTK

PRAHA Ministr financí Andrej Babiš (ANO) se obává dopadů sankcí mezi Evropskou unií a Ruskem na český průmysl. Kompenzace pro domácí firmy ale podle vládní pracovní skupiny zatím nejsou aktuální. Stát k nim přikročí, jen když se jim nepodaří pomoci jiným způsobem.

"Jsem trochu nervózní z té krize s Ruskem. Myslím, že pro zemědělství ani potravinářství to z hlediska vývozu nemá žádný dopad. Ten sekundární dopad může přijít, když přebytky masa z Německa nebo sýrů z Holandska a Dánska přijdou na náš trh," řekl ministr financí. Otázkou podle něj bude, jak se zachovají řetězce, zda si ponechají marži, nebo sníží ceny.

ČTĚTE TAKÉ:

"Větší problém může být, pokud by sankce dopadly na náš strojírenský průmysl, výrobu aut a tak dále, kde by to mohlo ekonomiku zasáhnout negativně, nemluvě o riziku, že by došlo k problémům s dodávkami plynu," dodal Babiš.

Kompenzace až jako poslední krok

"Snaha českého státu bude pomoci firmám, aby dokázaly podnikat někde jinde, kompenzace je až ten úplně poslední krok, když se nepovede nic jiného. Ten cíl je - pomožme firmám, aby dál mohly podnikat, otevřeme jim nové trhy, ať můžou vyvážet někam jinam," uvedl státní tajemník pro evropské záležitosti Tomáš Prouza po schůzce se zástupci ekonomických ministerstev, podnikatelů a odborů.

Nové trhy hledá i Rusko, které snaží pokrýt výpadek dovozu potravin ze Západu. Podle agentury Reuters již ruské firmy zvýšily zakázky na potravinářské zboží z Turecka.

Sankce na potravinářské a zemědělské produkty z EU a USA Rusko zavedlo v reakci na unijní sankce vůči Rusku kvůli jeho postupu na Ukrajině. Tyto sankce cílí na ruský kapitálový trh, vojenský průmysl, zboží dvojího užití a citlivé technologie pro těžbu ropy.

Putinův lék na sankce: Rusko zvýší dovoz zemědělské produkce z Egypta

Rusko zvýší dovoz zemědělských produktů z Egypta a naopak začne do této severoafrické země dodávat více pšenice. Po setkání se svým egyptským protějškem Abdal Fattáhem Sísím to v úterý řekl ruský prezident Vladimir Putin. Káhira přitom podle něj zároveň jedná o vytvoření zóny volného obchodu s celní unií, která spojuje Rusko, Bělorusko a Kazachstán.

"Egypt již (zemědělské) dodávky na náš trh zvýšil o 30 procent (a) v blízké budoucnosti je připraven je zvýšit o dalších 30 procent," řekl podle agentury Reuters Putin. Ruský ministr zemědělství Nikolaj Fjodorov novinářům řekl, že vyšší dodávky brambor, cibule, česneku, pomerančů a dalších produktů z Egypta vyrovnají pokles zapříčiněný u těchto produktů ruským zákazem až z poloviny.

Lidovky.cz, ČTK

Advantage Consulting, s.r.o.
JUNIOR KONSTRUKTÉR

Advantage Consulting, s.r.o.
Ústecký kraj
nabízený plat: 28 000 - 32 000 Kč