25. listopadu 2013 11:46, aktualizováno  12:46 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Babiš se jako ministr odstřihne od byznysu. Agrofert má vést Průša

Místopředseda představenstva společnosti Agrofert Holding Zbyněk Průša  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Místopředseda představenstva společnosti Agrofert Holding Zbyněk Průša | foto: ČTK

PRAHA Předsedou představenstva společnosti Agrofert Andreje Babiše by se v případě Babišova vstupu do vlády stal Zbyněk Průša, šéf valašskomeziříčské chemičky DEZA patřící do skupiny Agrofert. Průša je zároveň jedním ze dvou místopředsedů představenstva Agrofertu.

Babiš, který vlastní i vydavatele Lidových novin a serveru Lidovky.cz, už před volbami avizoval, že pokud se stane ministrem, opustí vedoucí pozici v jeho chemicko-potravinářském gigantu. Lídr hnutí ANO by se chtěl stát vicepremiérem pro ekonomiku. O podobě nové vlády jedná s ČSSD a KDU-ČSL.

„Já, pokud budu jenom poslancem, tak neudělám žádnou změnu, a pokud bych měl být ve vládě, tak určitě odejdu z Agrofertu a nebudu ho řídit," nechal se v září slyšet Babiš. Informaci o případném novém šéfovi Agrofertu uvedl na svém facebookovém profilu časopis Forbes. Babiš ji následně potvrdil i ČTK.

"Pokud půjde pan Babiš do vlády a nabídne mi to, tak to neodmítnu," uvedl Průša. Zatím není jasné, zda by se Průša měl stát případně také generálním ředitelem Babišovy firmy, nebo tato funkce má připadnout někomu jinému.

Od vidlí po vidličku

Agrofert - ilustrační foto

Koncern Agrofert je dle svého tvrzení jedničkou zemědělsko-potravinářského sektoru v Česku a dvojkou v chemickém průmyslu. Ve více než dvou stovkách dceřiných firem dává podle údajů z loňského prosince práci zhruba 27 tisícům lidem a patří tak k největším zaměstnavatelům v zemi. Babiš je jeho stoprocentním vlastníkem.

Podle mluvčího Agrofertu Karla Hanzelky disponuje společnost právní analýzou ze které vyplývá, že pokud by se stal Babiš ministrem, musí rezignovat jak na funkci předsedy představenstva, tak generálního ředitele mateřské společnosti skupiny Agrofert.

Pokud by zůstal řadovým poslancem, může na obou postech zůstat. Ani případné angažmá ve vládě by však neovlivnilo fakt, že Babiš zůstane stoprocentním vlastníkem firmy, která ovládá více než 200 dalších subjektů především z oblasti zemědělství, potravinářství, chemického průmyslu, ale také lesnictví a médií.

Potíže s lustrací

Jednání o podobě budoucího kabinetu sice ještě nejsou na konci, zatím se ale zdá, že devětapadesátiletý Babiš by se v ní mohl stát jednou z nejdůležitějších postav - ministrem financí či vicepremiérem pro ekonomiku. Nebyl by prvním, kdo by kvůli vstupu do politiky omezil svou účast v podnikání. Například bývalý člen vlády za Věci veřejné Vít Bárta odešel z čela firmy ABL, kterou založil a roky vedl.

Šéf hnutí ANO 2011 Babiš by mohl mít při vstupu do vlády problém s předložením negativním lustračním osvědčením, které prezidenti od kandidátů na ministry v minulosti vyžadovali. Babiš figuruje ve svazcích StB, na Slovensku se kvůli tomu soudí a dosud dával najevo, že o osvědčení ani nehodlá žádat.

Miloš Zeman se ale již dříve vyjádřil tak, že bez lustračního osvědčení žádného ministra nejmenuje. "Názor pana prezidenta je, že problém mé účasti ve vládě řeší přijetí zákona o státní službě," uvedl Babiš po nedělním setkáni se Zemanem.

Opakovaně uvedl, že s komunistickou státní bezpečností nespolupracoval. Bývalý důstojník tajné služby Andrej Kulha v rozhovoru pro pondělní vydání týdeníku Euro řekl, že svazek, který má dokládat Babišovu spolupráci s někdejší StB, je zfalšovaný.

mevMartin Nevyhoštěný, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!