2. dubna 2009 10:21 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Babiš vytvořil agrární impérium

Majitel Agrofertu Andrej Babiš. Lobbista Tomáš Kejla byl obviněný společně s Jackem Spyrou z pokusu podvést Babiše.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Majitel Agrofertu Andrej Babiš. Lobbista Tomáš Kejla byl obviněný společně s Jackem Spyrou z pokusu podvést Babiše. | foto: ČTK

BRNO Agrofert Holding podnikatele Andreje Babiše dnes dokončil akvizici zemědělsko-potravinářského podniku Agropol Group. Agrofert tak ovládl skupinu s obratem přesahujícím 14 miliard korun, sdělil dnes ČTK Babiš. Fúzi schválil Úřad pro ochranu hospodářské soutěže s podmínkou, že holding musí prodat 7 firmem. Spojením chce Agrofert vybudovat silný agrární komplex ve střední Evropě, vznikne subjekt s tržbami zhruba 100 miliard korun.

Fúzí společností je podle úřadu dotčeno devět zemědělských trhů, například s krmnými směsmi, výkupu obilovin, výkupu olejnin a průmyslových hnojiv.

"V pěti krajích jsme vyhodnotili situaci jako tak vážnou, že jsme nebyli fúzi ochotni schválit bez odprodeje části nově nabytého majetku," uvedl šéf Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Martin Pecina.

Agrofert ovládá plně či částečně asi 170 podniků v Česku, na Slovensku a například i v Německu.

O povolení fúze požádal Agrofert loni v říjnu. Minulý týden již spojení schválil slovenský Protimonopolní úřad.  Obě firmy se podle Agrofertu na lokálních trzích významně nepřekrývají a spíše se vzájemně geograficky doplňují.

V minulosti koupil Agrofert Holding řadu potravinářských a zemědělských podniků a v některých oborech už je jeho podíl natolik silný, že to vyvolalo obavy z narušení trhu.

V srpnu například povolil ÚOHS Agrofertu fúzi s skupinou První žatecká, ale podmínil ji odprodejem některých jiných podniků ze skupiny Agrofert. V říjnu pak antimonolní úřad, tentokrát bez podmínek, povolil Agrofertu převzetí Milkagra a olomoucké Olmy, druhé největší mlékárny v zemi.

Konsolidované tržby Agrofertu činily předloni 83,4 miliardy korun, o rok dříve to bylo 71,4 miliardy korun. Agropol Group předloni zvýšil celkový obrat na 14,1 miliardy korun, o rok dříve to bylo 12,5 miliardy Kč.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!