24. ledna 2012 14:49 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Babišův Agrofert loni utržil rekordních 183 miliard

Podnikatel, jeden z nejbohatších Čechů, miliardář Andrej Babiš. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Podnikatel, jeden z nejbohatších Čechů, miliardář Andrej Babiš. | foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

PRAHA Nekonsolidované tržby skupiny Agrofert Holding podnikající v zemědělství, potravinářství a chemickém průmyslu loni podle předběžných výsledků vzrostly o 24,5 procenta na rekordních 182,5 miliardy korun.

Výsledku firma dosáhla díky pokračujícím akvizicím a příznivým cenám komodit, uvedl majitel společnosti Andrej Babiš.

V uplynulém roce Agrofert Holding pokračoval v expanzi, když koupil například největší tuzemské pekárny United Bakeries, masokombinát Procházka Holding či významného obchodníka s masem a živými zvířaty Animalco. Skupina loni také vstoupila do lesnictví koupí skupiny Wotan.

Mateřská společnost skupiny Agrofert vznikla v lednu 1993 jako společnost s ručením omezeným, v následujícím roce se transformovala na akciovou společnost. Zpočátku byla společnost zaměřena na obchod s hnojivy na českém trhu. Postupně rozšířila svůj obchodní záběr o zemědělské komodity, potraviny, pesticidy, chemikálie, suroviny a pohonné hmoty.

Majitel Agrofertu Andrej Babiš bývá označován za jednoho z nejvlivnějších a nejbohatších podnikatelů v Česku, loni jej americký časopis Forbes na svém žebříčku miliardářů zařadil na 937. místo s odhadovaným majetkem jedné miliardy dolarů. V posledních měsících se Babiš netají svými politickými ambicemi.

Lidovky.cz, ČTK

Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH
Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH

r.v. 2017, naj. 55 247 km, diesel
650 000 Kč (s DPH)

Najdete na Lidovky.cz