18. srpna 2009 12:04 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Babišův Agrofert loni vydělal sedm miliard, osmkrát navýšil zisk

Andrej Babiš | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Andrej Babiš | foto: Pavel Wellner, Lidové noviny

PRAHA Společnosti Agrofert Holding, kterou vlastní podnikatel Andrej Babiš, a která stojí v čele skupiny firem podnikajících v zemědělství, potravinářském a chemickém průmyslu, loni podle auditovaných výsledků vzrostl čistý zisk z 860 milionů korun v roce 2007 na rekordních 6,8 miliardy korun.

"Hospodářské výsledky z obchodní činnosti za rok 2008 ukazují, že společnost pokračuje v pozitivních trendech hospodaření, a to i přes nepříznivé vlivy celosvětové finanční krize," uvedl Babiš ve výroční zprávě akciové společnosti Agrofert Holding za rok 2008.

Babiš výrazný nárůst čistého zisku přičetl zejména vyšším výnosům z dlouhodobého finančního majetku, které loni obnášely takřka 7,1 miliardy korun a ve srovnání s rokem 2007 byly o 6,65 miliardy korun vyšší. "Jedním z hlavních důvodů zvýšení obratu společnosti byl nárůst obchodu se zemědělskými komoditami, zvláště pak řepkovým semenem," dodal. Babiš jako jediný akcionář Agrofert Holdingu letos v červnu rozhodl, že společnost loňský zisk ponechá jako nerozdělený.

Mezi nejvýznamnější Babišovi akvizice roku 2008 patřily české a slovenské podniky zemědělské prvovýroby Belar, Proma - družstvo, První Žatecká a Zemos. Podstatná je také potravinářská společnost Olma.

ČTK, Lidovky.cz