3. listopadu 2010 13:54 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Babišův Agrofert prohrál poslední arbitráž s polským gigantem PKN Orlen

Andrej Babiš, Agrofert  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Andrej Babiš, Agrofert | foto: Lidové noviny

PRAHA Společnost Agrofert prohrála poslední arbitráž s polskou ropnou firmou PKN Orlen, po které požadovala náhradu škody v hodnotě téměř 20 mld. Kč.

ČTK to dnes sdělila advokátní kancelář Pokorný, Wagner & spol., podle které Agrofert nyní zvažuje podání návrhu na zrušení tohoto rozhodčího nálezu. Sérii čtyř žalob Agrofert podal na PKN Orlen kvůli privatizaci společnosti Unipetrol, u rozhodců uspěl pouze s jednou z nich.

"Společnost Agrofert v současné době tento překvapivý rozhodčí nález analyzuje a zvažuje v dané věci další kroky s tím, že nevylučuje ani podání návrhu na zrušení rozhodčího nálezu," komentoval dnes výsledek čtvrté arbitráže právní zástupce Agrofertu Radek Pokorný. Dodal, že v poslední arbitrážní žalobě se Agrofert domáhal zaplacení celkové škody, která mu měla vzniknout zejména nekalou soutěží a úmyslným porušením smluv ze strany PKN Orlen.

Arbitráže souvisejí s privatizací Unipetrolu. Za 63procentní podíl v Unipetrolu polský PKN Orlen v roce 2005 zaplatil zhruba 14,7 miliardy korun. Podle předprivatizačních smluv měli Poláci po dokončení privatizace Unipetrolu přenechat Agrofertu podíly v pěti společnostech - Agrobohemii, Aliachemu, Kaučuku, Paramu a Chemopetrolu. Polský koncern nicméně později od smluv s Babišem odstoupil. "Ze strany PKN Orlen nebyly závazky splněny, a proto se Agrofert domáhal svých práv prostřednictvím arbitráží," podotkl Pokorný.

Rozhodčí soud v Praze ale už dříve dvě z celkem čtyř podaných arbitrážních žalob proti společnosti PKN Orlen zamítl. Loni rozhodci přikázali PKN Orlen zaplatit Agrofertu smluvní pokutu, úroky z prodlení a náklady řízení v celkové výši přes 100 milionů eur (zhruba 2,45 miliardy korun). Babiš naopak v jedné z arbitrážních žalob na PKN Orlen neuspěl s požadavkem na vyplacení zhruba 2,6 miliardy korun. O tuto částku se pak navýšila vymáhaná suma ve čtvrté arbitráži, která původně činila 17,3 miliardy korun.

Agrofert podniká v zemědělství, potravinářství, chemickém průmyslu, ale také v prodeji pozemní techniky. Skupina, jejímž jediným vlastníkem je slovenský rodák Babiš, ovládá více než 200 firem v tuzemsku i zahraničí.

Skupině Agrofert Holding v loňském roce klesly konsolidované tržby o 15 procent na 85,89 miliardy korun ze 101,36 miliardy Kč v roce 2008. Čistý zisk skupiny se loni meziročně snížil o 700 milionů na 3,73 miliardy Kč.

Skupina vlastní podniky také na Slovensku či v Německu, zaměstnává zhruba 25.000 lidí.

ČTK, Lidovky.cz

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.