Sobota 11. července 2020svátek má Olga 18 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Babišův Agrofert prohrál poslední arbitráž s polským gigantem PKN Orlen

Andrej Babiš, Agrofert  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Andrej Babiš, Agrofert | foto: Lidové noviny

PRAHA Společnost Agrofert prohrála poslední arbitráž s polskou ropnou firmou PKN Orlen, po které požadovala náhradu škody v hodnotě téměř 20 mld. Kč.

ČTK to dnes sdělila advokátní kancelář Pokorný, Wagner & spol., podle které Agrofert nyní zvažuje podání návrhu na zrušení tohoto rozhodčího nálezu. Sérii čtyř žalob Agrofert podal na PKN Orlen kvůli privatizaci společnosti Unipetrol, u rozhodců uspěl pouze s jednou z nich.

"Společnost Agrofert v současné době tento překvapivý rozhodčí nález analyzuje a zvažuje v dané věci další kroky s tím, že nevylučuje ani podání návrhu na zrušení rozhodčího nálezu," komentoval dnes výsledek čtvrté arbitráže právní zástupce Agrofertu Radek Pokorný. Dodal, že v poslední arbitrážní žalobě se Agrofert domáhal zaplacení celkové škody, která mu měla vzniknout zejména nekalou soutěží a úmyslným porušením smluv ze strany PKN Orlen.

Arbitráže souvisejí s privatizací Unipetrolu. Za 63procentní podíl v Unipetrolu polský PKN Orlen v roce 2005 zaplatil zhruba 14,7 miliardy korun. Podle předprivatizačních smluv měli Poláci po dokončení privatizace Unipetrolu přenechat Agrofertu podíly v pěti společnostech - Agrobohemii, Aliachemu, Kaučuku, Paramu a Chemopetrolu. Polský koncern nicméně později od smluv s Babišem odstoupil. "Ze strany PKN Orlen nebyly závazky splněny, a proto se Agrofert domáhal svých práv prostřednictvím arbitráží," podotkl Pokorný.

Rozhodčí soud v Praze ale už dříve dvě z celkem čtyř podaných arbitrážních žalob proti společnosti PKN Orlen zamítl. Loni rozhodci přikázali PKN Orlen zaplatit Agrofertu smluvní pokutu, úroky z prodlení a náklady řízení v celkové výši přes 100 milionů eur (zhruba 2,45 miliardy korun). Babiš naopak v jedné z arbitrážních žalob na PKN Orlen neuspěl s požadavkem na vyplacení zhruba 2,6 miliardy korun. O tuto částku se pak navýšila vymáhaná suma ve čtvrté arbitráži, která původně činila 17,3 miliardy korun.

Agrofert podniká v zemědělství, potravinářství, chemickém průmyslu, ale také v prodeji pozemní techniky. Skupina, jejímž jediným vlastníkem je slovenský rodák Babiš, ovládá více než 200 firem v tuzemsku i zahraničí.

Skupině Agrofert Holding v loňském roce klesly konsolidované tržby o 15 procent na 85,89 miliardy korun ze 101,36 miliardy Kč v roce 2008. Čistý zisk skupiny se loni meziročně snížil o 700 milionů na 3,73 miliardy Kč.

Skupina vlastní podniky také na Slovensku či v Německu, zaměstnává zhruba 25.000 lidí.

,

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Molekulární bioložka a genetička Soňa Peková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Vlci útočí. Rodina z Beskyd se bojí o dcery i o turisty

Smečka vlčích mláďat v Javorníkách (7. 8. 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klidný život rodiny žijící v beskydské obci Hrádek blízko Jablunkova, změnil útok vlků. „Sedmiletá dcera ráda chodí se...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!