Pátek 5. června 2020svátek má Dobroslav 17 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Bagry srovnaly se zemí údajnou největší černou stavbu na Šumavě

Relaxační centrum Prášily | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Relaxační centrum Prášily | foto: ČTK

PRÁŠILY Hrubou stavbu Relaxačního centra Prášily - považovanou za největší černou stavbu Šumavy - rozebraly v minulých týdnech bagry. Objekt, který byl oproti původním plánům a stavebnímu povolení výrazně větší, se nelíbil obci, správě národního parku ani některým místním lidem.

Centrum začala stavět v roce 2009 společnost Šumavské centrum zdraví, v níž figuruje vlivný advokát Miroslav Zámiška. Ještě v tom roce úřady stavbu zastavily. Spory kvůli centru skončily u soudu, ten ale podle dostupných informací ještě nerozhodl.

Nyní se rozměrný objekt změnil v hromadu sutin. Obec o demolici nikdo neinformoval, řekl starosta Libor Pospíšil. „Nevím o tom nic, jen to, že se to bourá. Byla za mnou demoliční firma, ale jen mi oznámili, že to bourají, žádné oficiální rozhodnutí jsem neviděl, řekl starosta.

Demolice údajné černé stavby v obci Prášily. Projekt zaštiťovala společnost...
Demolice údajné černé stavby v obci Prášily. Projekt zaštiťovala společnost...

„Původně povolená stavba měla mít zastavenou plochu necelých 300 metrů čtverečních, ve výsledku tam investor postavil zhruba 650 metrů čtverečních,“ uvedl Ivan Adam z občanského sdružení, které proti stavbě vystupovalo. Objekt v centru obce se nelíbil správě parku ani radnici. 

„Stavba neodpovídala původnímu stavebnímu povolení a navíc překračovala objemově i plošně rámec regulativů územního plánu,“ vysvětlil námitky obce Pospíšil.

Stavební úřad v Sušici nejdřív nařídil zastavení stavby, pak zahájil jednání o jejím odstranění. Na žádost investora ale potom stavbu dodatečně povolil. Plzeňský krajský úřad ale vyslyšel odvolání odpůrců a nařídil stavebnímu úřadu obnovit řízení o jejím odstranění. 

Investor se proti tomu bránil a věc skončila u soudu. Podle Adama ale ještě nepadlo žádné rozhodnutí. Občanské sdružení by teď chtělo vědět, na základně jakých úředních rozhodnutí se stavba bourá. Obává se, že černá stavba se načerno i demoluje. Také na demolici musí být totiž patřičná povolení a plány. Sdružení se také obává, jak se bude v parku nakládat s tunami sutě.

Úprava stavby podle plánů z roku 2007

Na stavebním úřadu v Sušici odmítli cokoliv o stavbě a její demolici sdělit. „Stavební úřad nenařizoval demolici. Není to demolice, je to úprava stavby v souladu s projektovou dokumentací z roku 2007,“ řekl tajemník sušické radnice Petr Novák. 

Stavbu prý upravuje podle původních plánů sám investor. Zámišku se nepodařilo agentuře ČTK kontaktovat.

Vedoucí oddělení stavebního odboru krajského úřadu Helena Štvánová podle pondělní Mladé fronty Dnes zapochybovala, že před lety vydané stavební povolení stále platí. „Vím, že byly určitě podané dvě žaloby. Ale o tom posledním vývoji v Prášilech slyším poprvé,“ uvedla.

Likvidaci objektu vítá správa šumavského parku i aktivisté. „Odstranění stavby penzionu pana Zámišky v Prášilech, hyzdícího obec v Národním parku Šumava, je pozitivní vlaštovkou celostátního významu. Nestává se totiž, že tak velká nová stavba postavená načerno skutečně tlakem úřadů zmizí,“ řekl mluvčí Hnutí Duha Jan Piňos.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!