3. května 2012 12:40, aktualizováno  12:49 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Bakala byty OKD prodávat nebude, nájemníci mu ale nevěří

Zdeněk Bakala | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zdeněk Bakala | foto: Lidové noviny

PRAHA/OSTRAVA Podnikatel a uhlobaron Zdeněk Bakala údajně bývalé byty OKD na Ostravsku prodávat nebude. Majitelem je společnost BXR Group, kde má Bakala svůj podíl. Jedná se o 44 tisíc bytů, které obývá zhruba 103 tisíc nájemníků.

Informace o plánovaném prodeji přinesl server Motejlek.com ve středu, avšak podle čtvrtečních informací serveru IDNES.cz se žádný prodej realizovat nebude. "BXR Group zaznamenala spekulace ohledně jejích záměrů se společností RPG Byty. Již v minulosti jsme se setkali s nevyžádaným vyjádřením zájmu o současná aktiva společnosti RPG Byty, nyní ovšem žádná taková jednání nebo diskuse vedeny nejsou," řekl serveru mediální zástupce skupiny Vladimír Bystrov.

Nájemníci pochybují
Byty mají v současnosti hodnotu jedenáctinásobku toho, co stály v roce 2004. Bystrov také dále uvedl, že v současné době se společnost zabývá plánovanou opravou bytů. Tato renovace bude stát 270 milionů eur.

ČTĚTE TAKÉ

Roman Macháček ze Sdružení BYTYOKD.CZ se však obává, že k prodeji stejně dojde. Společnost má podle něj totiž k nájemníkům závazky, kterých se bude chtít logicky zbavit.

Privatizaci ostravské společnost OKD včetně bytů v roce 2010 prověřovala Evropská komise, a to právě na základě podnětu od Sdružení nájemníků bytů OKD. Stát prodal svůj podíl v černouhelné společnosti včetně bytů většinovému vlastníkovi společnosti Karbon Invest a údajně se měl dopustit nedovolené veřejné podpory ve prospěch soukromé společnosti, protože svůj podíl prodával za netržní cenu. Evropská komise pak dospěla k závěru, že vše proběhlo v pořádku.

hmHana Mazancová

Advantage Consulting, s.r.o.
SALES MANAGER PRO START-UP

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 25 000 - 50 000 Kč