Středa 8. července 2020svátek má Nora 18 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Bakala nakupuje: v USA domy, v Polsku doly

Zdeněk Bakala. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zdeněk Bakala. | foto: Lidové noviny

PRAHA Těžební společnost New World Resources (NWR) investuje do rozvoje polského dolu Dembieńsko více než půl miliardy eur (více než 12 miliard Kč) a registruje tisíce žádostí o práci.

V obsáhlém rozhovoru s ekonomickým listem The Wall Street Journal (WSJ) to řekl podnikatel Zdeněk Bakala, jehož společnost BXR Group má nad NWR kontrolu.

BXR hledá nové investiční příležitosti a zaměřuje se například na reality v USA i jinde ve světě. "Vybudovat z ničeho úplně nový hlubinný důl je velký závazek," poznamenal Bakala. Celý proces, od prvního výkopu, přes instalaci těžké techniky, položení kolejnic, až po zahájení těžby podle něj zabere asi pět let.

Bakala ale nepochybuje, že projekt bude úspěšný. "Poptávku po uhlí máme; jak energetika, tak hutnictví jsou ve střední Evropě v dobré formě," řekl k záměrům firmy.

ČTĚTE VÍCE:

Společnost BXR Group, ve které má Bakala asi 50procentní podíl, spravuje majetek za zhruba šest miliard dolarů (asi 112 miliard Kč).

Vzhledem k tomu, že střední Evropa se v mnoha ohledech přiblížila západní části kontinentu a ekonomika Evropské unie víceméně stagnuje, je podle Bakaly nutné hledat nové příležitosti po celém světě.

"Před dvěma lety jsme expanzi mimo Evropu zahájili ze dvou důvodů. Jednak jsme byli pro tradiční trhy ve střední Evropě už moc velcí a potřebovali jsme geografickou diverzifikaci, jednak jsme chtěli vstoupit i do jiných odvětví, než jsou přírodní zdroje," řekl.

Zemědělská půda v jižní Americe

Vzhledem k růstu celosvětové populace, převážně v mladých tržních ekonomikách, BXR podle Bakaly kupuje nemovitosti a investuje do zemědělské půdy, hlavně v Argentině a Brazílii. Firma ale investuje i do řady dalších odvětví, a to v zemích tak rozličných, jako jsou Mozambik, Austrálie a oblast jihovýchodní Asie. Prostřednictvím BXR Bakala nakupuje i komerční a obytné nemovitosti v Texasu.

"Příležitosti jsou v pečlivě vybíraných konkrétních projektech, jejichž charakteristiky nedávají důvod k tomu, aby měly v současné době tak nízkou cenu," říká Bakala v rozhovoru. Zhruba před týdnem jeho firma dokončila druhý velký nákup na realitním trhu v oblasti Houstonu, o podrobnostech se ale Bakala nezmiňuje.

WSJ si všímá, že Bakala je jedním z mála českých finančníků, kteří zveřejňují, které politické subjekty podporují. Bakalu ve snaze o otevřenost hodně inspiroval bývalý prezident Václav Havel, Bakala stojí za myšlenkou otevřít v Praze pobočku amerického myšlenkového centra Aspen Institute a má snahu jeho prostřednictvím podporovat větší transparentnost v politice i podnikání.

,

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Molekulární bioložka a genetička Soňa Peková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Vlci útočí. Rodina z Beskyd se bojí o dcery i o turisty

Smečka vlčích mláďat v Javorníkách (7. 8. 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klidný život rodiny žijící v beskydské obci Hrádek blízko Jablunkova, změnil útok vlků. „Sedmiletá dcera ráda chodí se...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!