28. června 2011 16:52 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Bakala koupil prastaré vinařství v jižní Africe

Podnikatel Bakala se svou ženou Michaelou Maláčovou, bývalou Miss. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Podnikatel Bakala se svou ženou Michaelou Maláčovou, bývalou Miss. | foto: Ondřej Němec, Lidové noviny

PRAHA Finančník Zdeněk Bakala koupil jedno z nejstarších vinařství v Jihoafrické republice Klein Constantia. Podnik, který patřil přes 30 let jedné z místních rodin, vlastní spolu s Angličanem Charlesem Harmanem, výkonným ředitelem společnosti BXR Group, kterou Bakala spoluvlastní.

Informoval o tom server iDnes.cz. Kolik finančník za vinařství zaplatil, není podle serveru jasné. Bakala chce zachovat stávající vedení vinařství včetně sklepmistra, do podniku hodlá investovat a dál jej rozvíjet. "Považuji zachování tohoto dědictví za velkou odpovědnost," řekl serveru jeden z nejbohatších Čechů.

Kdo je Zdeněk Bakala

Bakala patří k nejznámějším českým podnikatelům. Ovládá společnosti v celkové hodnotě miliard dolarů - působí například v hornictví, energetice či médiích.

Jím spoluvlastněná NWR je přední těžební firmou ve střední Evropě a jednou z největších průmyslových skupin v Česku. Klíčový majetek NWR představuje černouhelná těžební společnost OKD.

Server píše, že vinařství na svých webových stránkách uvádí, že Bakala do Jihoafrické republiky jezdí pravidelně už 20 let a vlastní sídlo v Kapském městě. Zemi si prý oblíbil hlavně proto, že je dynamičtější než usedlé evropské ekonomiky.

Harman dlouho pracoval jako investiční bankéř. Naposledy vedl investiční oddělení banky JPMorgan ve Velké Británii. Nyní řídí společnost BXR, v níž Bakala vlastní 50procentní podíl.

Historie vinařství Klein Constantia sahá až do 17. století, patří tak k jednomu z nejstarších v zemi. Od roku 1980 jej vlastnila rodina Joosteových. Víno vyváží do 27 zemí světa.

ČTK, Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!