7. června 2012 10:37 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Bakala vybuduje na belgické univerzitě elitní sportovní centrum

Zdeněk Bakala. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zdeněk Bakala. | foto:  František Vlček, Lidové noviny

BRUSEL Český finančník a jeden z nejbohatších Čechů Zdeněk Bakala v Belgii vybuduje elitní tréninkové středisko a centrum sportovního výzkumu. Středisko vznikne na základě iniciativy Bakalovy akademie při Katolické univerzitě v Lovani. Specializovat se bude hlavně na vytrvalostní sporty jako cyklistika či triatlon, píše se na stránkách univerzity.

Právě v cyklistice se už Bakala v Belgii angažuje, neboť je vlastníkem místního týmu Omega Pharma-Quick Step Pro Cycling Team, za který jezdí mimo jiné bývalý mistr světa v cyklokrosu Zdeněk Štybar nebo třeba jedna z hvězd belgické i světové cyklistiky Tom Boonen.

ČTĚTE TAKÉ:

Nyní finišují přípravné práce potřebné k vybudování ultramoderního střediska, jehož vlastní stavba by měla začít během tohoto měsíce.

Bakalovu akademii založil Pro Cycling Holding společně s univerzitou. Podle profesora Petera Hespela, který v akademii vede oddělení výzkumu a testování, jde o splnění snu.

Cílem je zlepšit výkonnost sportovců

"Chceme jít o krok dále a nabídnout vrcholovým sportovcům veškerou dostupnou formu testování a podpory, která bude plně založena na vědeckých znalostech," řekl Hespel s tím, že hlavním cílem samozřejmě bude zlepšit výkonnost sportovců. V centru bude možnost mimo jiné simulovat vysokohorské prostředí.

"Jsem velmi potěšen, že jsme byli schopni se spojit s Katolickou univerzitou v Lovani a budovat něco, co bude skvělým zařízením sportovního výzkumu," citoval web univerzity Bakalu.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz