25. března 2014 17:34 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Bakalovo RPG nabízí byty za půl milionu. Sdružení nájemníků je proti

Panelák - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Panelák - ilustrační foto | foto: Archiv

OSTRAVA Společnost RPG Byty, která v Moravskoslezském kraji spravuje zhruba 44 tisíc bytů, oznámila, že nabídla nájemníkům k prodeji pět domů se zhruba stovkou bytů v Ostravě-Porubě. Nájemníci za byty zaplatí nejvýše 8900 korun za metr čtvereční.

RPG Byty získala byty od své mateřské firmy spoluvlastněné podnikatelem Zdeňkem Bakalou RPG Industries, která je koupila v roce 2004 od společnosti Karbon Invest spolu s těžební firmou OKD.

V privatizační smlouvě se zavázala, že v případě převodu nabídne byty přednostně dosavadním nájemníkům za netržních podmínek. Této možnosti se nájemníci zatím nedočkali.

Kolik za byt

Za průměrný dvoupokojový byt o rozloze 60 metrů čtverečních nájemníci zaplatí RPG Byty přibližně 530 000 korun. Na trhu se nyní cena takového bytu v Ostravě-Porubě pohybuje od 700 000 Kč. Společnost RPG Byty je před deseti lety měla získat za 40 000 korun za byt.

Bytový fond společnosti RPG Byty je určen především pro nájemní bydlení. V Porubě nyní společnost nabídla k prodeji celé domy, nikoli jednotlivé byty.

"Jde o samostatné vchody v blocích domů, kde společnosti RPG Byty patří právě pouze tyto konkrétní vchody, zatímco zbývající vchody jsou v majetku jiných subjektů. Proto jsme se s ohledem na roztříštěnost vlastnictví těchto objektů rozhodli nabídnout naše vchody v těchto domech k prodeji nájemníkům," uvedl mluvčí firmy Petr Handl.

Nájemníci se nyní musejí v domě dohodnout, zda o odkup domu mají zájem a vyhovují jim nabídnuté podmínky. "Pokud se na tomto shodnou, založí si družstvo a dům následně odkoupí do družstevního vlastnictví. Čas na podání nabídek k odkupu mají nájemníci do 18. dubna 2014," dodal mluvčí .

Běžná tržní cena, za kterou RPG Byty vybrané domy nabízí k prodeji, podle něj přesahuje 12 000 korun za metr čtvereční. Společnost ale poskytne z vlastních zdrojů dotaci více než 25 procent kupní ceny.

BXR

Prostřednictvím společnosti RPG Byty vlastní bývalé byty OKD mezinárodní investiční skupina BXR. Zhruba poloviční podíl v ní má Bakala. Skupině BXR patří ze dvou třetin také společnost NWR, která vlastní těžební firmu OKD.

Handl uvedl, že jiných domů se prodej netýká a v nejbližší době se podobný projekt ani nechystá, hlavně kvůli omezením vyplývajícím z podmínek úvěrových smluv, které firma uzavřela.

"Nadále běží pouze odprodej samostatně stojících nemovitostí typu takzvaných finských domků, které jsou případným zájemcům odprodávány již několik let. Těchto prodejů uskutečníme každoročně několik desítek," doplnil mluvčí.

Obcházení dohody?

Předseda Sdružení nájemníků BYTYOKD.CZ, hájícího zájmy nájemníků, Roman Macháček uvedl, že prodej stovky bytů nic neřeší. Sdružení požaduje prodej alespoň třetiny bytového fondu nájemníkům, a to maximálně během pěti let.

"Členové sdružení nepovažují cenu 8900 korun za metr čtvereční za přiměřenou, zejména vzhledem k výši ceny, za kterou získal bytový fond v roce 2004 stávající majitel, tedy 40 000 korun za byt (tomu odpovídá 635 korun za metr čtvereční), a následným veřejným prohlášením vlastníků," uvedl Macháček. Jde podle něj také o obcházení privatizační smlouvy.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!