5. července 2011 15:46 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Bakterie nalezené v Aquile nejsou patogenní

Balenná voda (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Balenná voda (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

BRNO Bakterie Escherichia coli nalezené v balené vodě Karlovarských minerálních vod Aquila Aqualinea nejsou patogenní. "Podle výsledků laboratorních testů zjištěné kmeny E.coli nepředstavují akutní riziko," informoval mluvčí Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) Michal Spáčil.

"Nejde tedy ani o shiga-toxin produkující E.coli (STEC) ani o sérotyp E. coli O104 : H4, který je podle současných poznatků odpovědný za nedávnou epidemii v Německu," doplnil Spáčil.

VÍCE O PODEZŘENÍ NA VÝSKYT BAKTERIÍ

Přesto je výskyt uvedených bakterií v balené vodě podle platných norem nepřípustný, dodal. Uložená opatření SZPI týkající se stažení šarže s datem minimální trvanlivosti do 20. května 2012 z oběhu proto zůstává v platnosti.

Společnost Karlovarské minerální vody začala příslušnou šarži balené neperlivé vody Aquila z trhu stahovat už v pátek. Firma v pondělí uvedla, že začala preventivně stahovat z trhu i některé další šarže neperlivých vod Aquila Aqualinea o obsahu 1,5 litru. Podle KMV kontrolní analýza dalších vzorků pramenité vody Aquila Aqualinea přítomnost nepřípustných bakterií Escherichia coli neprokázala.

ČTK, Lidovky.cz

VIDEO: Tři recepty na jednoduché pudinkové dorty
VIDEO: Tři recepty na jednoduché pudinkové dorty

Pudink v hrníčku je klasika, zkuste z něj ale vykouzlit ještě větší dobroty. Co třeba tříbarevnou bábovku, koláčky v zapékací misce anebo dort, kterým okouzlíte na každé dětské oslavě.