25. září 2009 9:37 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Balt, moře co má v létě 10 stupňů, vyzývá Středomoří na souboj o turisty

Baltské moře láká na svou syrovou krásu.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Baltské moře láká na svou syrovou krásu. | foto: Shutterstock

SCHWERIN Baltské moře by prý mělo mnohem víc konkurovat Středozemnímu moři v boji o turisty. Chtějí na tom spolupracovat státy, které u něj leží. Společně hodlají podle agentury DPA vytvořit "značku Balt".

"Platí, že chceme posílit konkurenceschopnost ve srovnání s ostatními evropskými dovolenkovými regiony. Evropa nemá jen jih, ale také velmi atraktivní a živý sever," řekl ve čtvrtek ministr hospodářství východoněmeckého Meklenburska-Předního Pomořanska Jürgen Seidel.

Zhruba stovka expertů na cestovní ruch ze států u Baltu se nyní sešla v litevském Vilniusu. Jednají o nových projektech. Zaměřit se chtějí na propagaci, průzkum trhu, vstupy do muzeí či vybudování lepšího zázemí pro cykloturistiku.

Diskutují i o případném společném turistickém portálu. I přes vzájemnou soutěživost mezi Německem, Polskem, Dánskem, Švédskem, Finskem, Ruskem, Litvou, Lotyšskem a Estonskem by se mohlo podařit získat více návštěvníků, míní Seidel.

Podle evropského statistického úřadu Eurostat vykazuje Středomoří ročně kolem 500 milionů noclehů. Je to čtyřikrát víc než u Baltu. Podle turistického svazu Meklenburska-Předního Pomořanska má sever Evropy se 125 miliony noclehů ročně ale velmi dobré předpoklady k dalšímu rozvoji a růstu.

ČTK