19. dubna 2014 12:14 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Bank of Cyprus prodala divizi na Ukrajině ruské Alfa Group. Pod cenou

Eurozóna požaduje zdanění bankovních vkladů na Kypru. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Eurozóna požaduje zdanění bankovních vkladů na Kypru. | foto: Reuters

FAMAGUSTA Největší kyperská banka Bank of Cyprus dokončila prodej své ztrátové dceřiné společnosti na Ukrajině ruské bance Alfa Group za 202,5 milionu eur (5,6 miliardy korun). To je o deset procent méně, než činila původně dohodnutá cena.

Kyperská banka rovněž oznámila, že prodala desetiprocentní podíl v rumunské Banca Transilvania za 82 milionů eur.

Generální ředitel John Patrick Hourican dodal, že prodej má pomoci bance posílit její finanční sílu a stabilitu. Bank of Cyprus byla jednou z bank, která dostala před rokem od zahraničních věřitelů finanční pomoc v objemu několika miliard eur.

  • Alfa Group je největší ruskou soukromou bankovní skupinou.
  • Má silné napojení na Ukrajinu, vlastní zde divizi ABH Ukraine.
  • Banka však varovala, že nestabilita na Ukrajině ohrožuje její finanční pozici.

Alfa Group se rozhodla revidovat svou původní nabídku 225 milionů eur, na které se dohodla s Bank of Cyprus v lednu. Důvodem je ekonomická a politická nejistota na Ukrajině po únorovém svržení bývalého prezidenta Viktora Janukovyče.

Bank of Cyprus musela loni v rámci své záchrany před krachem přeměnit část vkladů na majetek. Od té doby má ve své 15členné správní radě šest Rusů. Banka se od té doby také snaží stáhnout z trhů, které jsou pro ni vedlejší, napsala agentura Reuters.

Lidovky.cz, ČTK