Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Banka, do níž míří Fischer, je podle Klause zcela zbytečná

Ekonomika

  20:12
PRAHA - Evropská banka pro obnovu a rozvoj (EBRD), do které má po ukončení vládního angažmá nastoupit premiér Jan Fischer, nic důležitého podle českého prezidenta Václava Klause nedělá. "Podle mého názoru by vůbec neměla existovat. Takže je pak jedno, kdo se dostává do jejích klíčových funkcí," řekl.

Prezident Václav Klaus na zasedání Bezpečnostní rady státu. foto: ČTK

Klaus to řekl v rozhovoru pro týdeník Euro. Dále poznamenal, že už když EBRD počátkem 90. let vznikala, byl k tomu kritický. "Za celé dvacetileté fungování EBRD ji Česká republika nijak nevyužívala, byla spíše pro problematičtější země na východ od nás," uvedl český prezident.

EBRD

Banka vznikla v roce 1991, aby pomohla bývalým komunistickým zemím v Evropě přejít od centrálně plánovaného na tržní hospodářství. Akcionáři EBRD je 61 zemí. Fischer byl do funkce vybrán v mezinárodním konkurzu, politici napříč politickým spektrem Fischerovi k nabídce funkce v EBRD pogratulovali.

Hrozí větší unifikace EU
Klaus v souvislosti s ekonomickými problémy Řecka dále varuje, že mohou dát nový impulz snahám o další unifikaci Evropské unie, například v oblasti státních rozpočtů členských zemí, které by v budoucnu mohl kontrolovat a schvalovat Brusel. Toto řešení by ovšem podle Klause znamenalo další oslabení státu a posílení nadnárodního konceptu EU.

Finanční potíže Řecka mohou podle Klause v lepším případě demonstrovat problém eurozóny jako takové, což může vést k přehodnocení některých tendencí uvnitř EU. "Druhá varianta je, že to bude posilovat ty, kteří věří v další a další evropskou unifikaci. Pak problémy Řecka povedou k dalšímu utužování harmonizačně-unifikujících tendencí v EU. To by byl velmi neblahý scénář, ale přesně sem míří zcela absurdní úvaha, která se objevila minulý týden, aby EU začala kontrolovat rozpočty jednotlivých členských zemí," odpověděl Klaus na dotaz, jak hrozící bankrot Řecka ovlivní eurozónu a EU.

"Rozpočet v rukou kvaziexpertů EU je pro mě konec světa."
Pokud by státní rozpočty členských zemí EU v budoucnu opravdu schvaloval Brusel, tak by to podle Klause znamenalo "fatální oslabení státu jako institutu a posílení nadnárodního konceptu EU" a byl by to pokus o depolitizaci státního rozpočtu, který je po staletí hlavním politickým nástrojem. "Všechny ostatní zákony jsou de facto v zemi okrajové, klíčový je zákon o státním rozpočtu, který určuje, kdo dostane do ruky kolik stovek milionů korun, se kterými pak může páchat své dobro, nebo častěji antidobro. Státní rozpočet je navýsost politický instrument, na něm přece padají vlády. Depolitizace státního rozpočtu, dání ho do rukou jakýchsi kvaziexpertů EU, to je pro mě konec světa," uvedl Klaus.

Klaus: Česká politika zdegenerovala

Klaus v rozhovoru mimo jiné uvedl, že česká politika zdegenerovala. "Původní souboj idejí mezi levicí a pravicí, který zde byl v devadesátých letech, ten se absolutně vytratil. Místo něj zde máme něco úplně jiného: osobní výpady, směšné billboardy, podpásové útoky... O tom by ale politika být neměla," míní Klaus.

Velmi rozpačitý je prý například z předvolebních billboardů ODS. "Viděl jsem billboard s motivem: 'Pracovní místa. Řešení. ODS.' A pak jsem několik minut přemýšlel, co mi tímto heslem chce ODS říci, a přiznávám, že jsem na to nepřišel," uvedl někdejší předseda této strany.

Klaus dále varuje před novými stranami, především Věcmi veřejnými a TOP 09, jejichž politické názory prý nezná. "Nové strany, neznámé, nedefinované, prázdné, bez členské základny, ty jsou největším nebezpečím demokracie," připomněl podle Eura prezident nedávná slova předsedy KDU-ČSL Cyrila Svobody.

Zavedené strany s velkou, desetitisícovou členskou základnou není možné podle Klasue "snadno převalit z jedné strany na druhou". "Netušenou podporu" podle něj začínají získávat "de facto neznámé strany, které mají jednu dvě viditelné osoby a žádný program, žádnou ideologii". Dříve se podle něj již z názvu českých stran dalo jasně odhadnout, jaký program prosazují. "To se vznikem stran TOP 09 a Věcí veřejných totálně rozmazalo. A to je obrovský pokles a obrovská ztráta, která mě dlouhodobě deprimuje," uvedl Klaus.

Klaus není proti, aby různá evropská uskupení měla společnou měnu. Podle něj je ale třeba odlišit rovinu, zda s nimi má sdílet společnou evropskou měnu například Řecko. "Možná teď někoho překvapím, ale říkám, že ČR patří do něčeho, co bych klidně nazval německým ekonomickým prostorem. Dýchá podobným způsobem jako ostatní země v tomto německém ekonomickém prostoru.

A v tomto smyslu si myslím, že by pro ČR mohlo být výhodné, aby spolu s tímto prostorem vytvořila společnou měnu. Jiná úvaha je, jestli do toho patří třeba i Portugalsko," podotkl Klaus.

Autoři: ,

Rodiny bez životního pojištění přicházejí o peníze
Rodiny bez životního pojištění přicházejí o peníze

Řada maminek řeší u dětí odřená kolena, škrábance, neštovice nebo třeba záněty středního ucha. Z těchto příhod se děti většinou velmi rychle...