Neděle 31. května 2020svátek má Kamila 7 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Banka poskytne data o klientech

Švýcarská banka UBS zakládala svůj úspěch na ochraně klientů. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Švýcarská banka UBS zakládala svůj úspěch na ochraně klientů. | foto: AFP

WASHINGTON Švýcarská banka UBS je ochotna zaplatit orgánům Spojených států pokutu 780 milionů dolarů za to, že pomáhala v daňových únicích bohatým Američanům. Banka se také zavázala, že americkým orgánům poskytne informace vedoucí k identitě Američanů, kteří si v USB zřídili tajná konta. Oznámilo to americké ministerstvo spravedlnosti.

V dohodě uzavřené mezi americkým státním zastupitelstvím a bankou UBS společnost také slibuje, že ukončí poskytování kontroverzních služeb občanům USA. Spojené státy na oplátku zastaví trestní stíhání vedené proti USB.

Vyšetřování již v loňském roce odhalilo "určitý počet případů daňového podvodu podle amerického i švýcarského práva," jak přiznal v listopadu akcionářům banky její šéf Peter Kurer. Naznačil, že diskrétnost ke klientům, která je pilířem švýcarského bankovnictví, nemá za úkol zakrývat daňové podvody, a že banka identitu některých klientů oznámí.

Daňové úniky jako reklamní tahák

Američtí vyšetřovatelé zjistili, že USB američanům zakládala falešná konta k zakrytí pohybů peněz a zneprůhlednění zdanitelných částek. Jak uvedlo ministerstvo spravedlnosti, manažeři banky o tom věděli a zaměstnanci amerických poboček USB verbovali zájemce na tuto formu daňových úniků.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Slavíme Mezinárodní den dětí s Canpol babies: Hrajte o dárečky po celý týden
Slavíme Mezinárodní den dětí s Canpol babies: Hrajte o dárečky po celý týden

Připomeňte si s námi den, který oslavuje to nejdůležitější – naše děti. Rozmazlete ty svoje s krásnými a originálními dárky od značky Canpol babies. Sledujte náš týdenní kalendář a vyhrávejte každý den.