19. února 2009 15:45 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Banka poskytne data o klientech

Švýcarská banka UBS zakládala svůj úspěch na ochraně klientů. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Švýcarská banka UBS zakládala svůj úspěch na ochraně klientů. | foto: AFP

WASHINGTON Švýcarská banka UBS je ochotna zaplatit orgánům Spojených států pokutu 780 milionů dolarů za to, že pomáhala v daňových únicích bohatým Američanům. Banka se také zavázala, že americkým orgánům poskytne informace vedoucí k identitě Američanů, kteří si v USB zřídili tajná konta. Oznámilo to americké ministerstvo spravedlnosti.

V dohodě uzavřené mezi americkým státním zastupitelstvím a bankou UBS společnost také slibuje, že ukončí poskytování kontroverzních služeb občanům USA. Spojené státy na oplátku zastaví trestní stíhání vedené proti USB.

Vyšetřování již v loňském roce odhalilo "určitý počet případů daňového podvodu podle amerického i švýcarského práva," jak přiznal v listopadu akcionářům banky její šéf Peter Kurer. Naznačil, že diskrétnost ke klientům, která je pilířem švýcarského bankovnictví, nemá za úkol zakrývat daňové podvody, a že banka identitu některých klientů oznámí.

Daňové úniky jako reklamní tahák

Američtí vyšetřovatelé zjistili, že USB američanům zakládala falešná konta k zakrytí pohybů peněz a zneprůhlednění zdanitelných částek. Jak uvedlo ministerstvo spravedlnosti, manažeři banky o tom věděli a zaměstnanci amerických poboček USB verbovali zájemce na tuto formu daňových úniků.

ČTK