Pondělí 9. prosince 2019svátek má Vratislav 7 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
26. listopadu 2019 12:51 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Banka Rothschildů se měla zaplést do spiknutí s druhým nejbohatším Čechem, tvrdí obžaloba

Radovan Vítek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Radovan Vítek | foto: MAFRA - David PortMAFRA

New York K nepřátelskému ovládnutí kontrolního podílu v realitní společnosti Orco měla před pěti lety českému miliardáři a realitnímu magnátovi Radovanu Vítkovi pomoci Rothschildova rodinná investiční banka, Rothschild & Co. Informaci zveřejnila agentura Bloomberg.

Podle ní banku Rothschildů zažaloval u manhattanského federálního soudu hedgeový fond Kingstown Capital, který měl v Orku, jak tvrdí, v době převzetí významný podíl. Kingstown Capital je přesvědčen, že díky Rothschildově bance mohl Vítek z Orka vytáhnout nejcennější aktiva a prakticky firmu vytunelovat. Tímto jednáním se měl dopustit podvodu ve výši jedné miliardy dolarů.

„Banka Rothschild se s Vítkem účastnila spiknutí mimo jiné tím, že vystupovala jako zprostředkovatel,“ uvedl Kingstown v žalobě. Fond získal informace ze zprávy lucemburského finančního regulátora z roku 2017. Vyjádření banky Rothschildů k žalobě se agentuře Bloomberg nepodařilo sehnat.

David Greenbaum, finanční ředitel skupiny CPI, která patří druhému nejbohatšímu Čechovi Radovanu Vítkovi, konstatoval, že rozšíření žalovaných o Rothschildy je jen „přikrášlením původní obžaloby“. „Žalující strana jen hází špagety na zeď a čeká, co se uchytí,“ dodal Greenbaum. Ten je přesvědčen, že jde o pokus získat čas a pozornost.

Kingstown podal žalobu již v dubnu letošního roku. Kromě Vítka a jeho společnosti CPI ve sporu figuruje i banka J&T, která údajně měla Vítka v jeho aktivitách podporovat. Společně s Kingstownem se na newyorský soud obrátila i společnost Investhold, která patří bývalým obchodním partnerům Vítka a někdejším manažerům Mostecké uhelné společnosti, Marku Čmejlovi a Jiřímu Divišovi. Ti se též cítí poškozeni ovládnutím Orka a žádají kolem 70 miliard korun.

Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Premium

Den, kdy přepadli Mekku. V roce 1979 se zrodil moderní islámský středověk

Členové saudských speciálních sil během zásahu ve Velké mešitě v Mekce. (1979) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před 40 lety se stalo „11. září“ islámu. Aby saúdský král mohl pobít ozbrojence okupující posvátnou mešitu v Mekce,...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!