20. února 2013 7:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Jediný zaměstnanec, žádný bankomat. A banka prosperuje

Německá minibanka s jediným zaměstnancem prosperuje | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Německá minibanka s jediným zaměstnancem prosperuje | foto: Reuters

BERLÍN I v roce 2013 může prosperovat banka, která nemá jediný bankomat, nevydává platební karty a její klienti mohou zapomenout i na internetové bankovnictví. V severoněmecké vesnici Gammesfeld ale taková minibanka s jediným zaměstnancem funguje už léta. A lidé na ni nedají dopustit.

Počítač má Peter Breiter už nějakou dobu. Funguje ještě na diskety. Jako ředitel družstevní banky v Gammesfeldu není příliš moderní.

Tato banka v bádensko-württemberské obci s 500 obyvateli patří mezi nejmenší v Německu - a je jedinou v celé zemi, která má jen jednoho zaměstnance. Ten se jmenuje Peter Breiter, napsal server německého deníku Die Welt.

Poklidná bádensko-württemberská vesnice Gammesfeld .

Poklidná bádensko-württemberská vesnice Gammesfeld .

"Dělá mi to radost," tvrdí Breiter, když obsluhuje zástup klientů, kteří do jeho banky přišli o polední přestávce. "Lidi mi říkali, že mě to bude brzy nudit, ale to se nestalo." Místo nudy má nadšený matematik zaměstnání, v němž všechny své klienty zná jménem a mluví s nimi o bohu, o světě, o jejich práci a jejich rodině.

Už žádné 'prodávat, prodávat, prodávat'

Než sem přišel, dělal u velké banky. "Prodávat, prodávat, prodávat," o to jediné tam podle něj šlo. To, že odešel do tohoto malého místa severně od Stuttgartu, považuje Breiter se své nejlepší rozhodnutí v životě. Tamní družstevní banka patří mezi deset nejmenších v Německu. Účet v ní smějí mít jen obyvatelé Gammesfeldu.

ČTĚTE TAKÉ:

Pro ně si Breiter rád sedne za klasický psací stroj, aby jim vyplnil formuláře pro příkaz k převodu. I k počítání nerad používá počítač a raději sáhne po staré kalkulačce.

Všechno funguje, takže mnoho klientů zachovává tomuto ústavu věrnost. "K čemu bych potřeboval bankomat?" říká Friedrich Feldmann. "To stojí jen spoustu peněz."

Trezor - ilustrační foto

Hotovost uchovává Breiter ve starožitném trezoru.

Zpráva z auditu gammeslefdské družstevní banky z roku 1929.

Zpráva z auditu gammeslefdské družstevní banky z roku 1929.

O své bance je přesvědčena i Inge Dillová. "Je tady nejlepší úroková sazba," tvrdí. "Proč bych měla jít nějak jinam?" A tak vysedávají klienti pravidelně každý týden v čekárně své banky a čekají, až jim ředitel Breiter vyplatí peníze.

Bez karet i e-bankingu

Kreditní karty u gammesfeldské družstevní banky nejsou - a online bankovnictví také ne. Přesto funguje. Její zisk dělá ročně asi 40 000 eur (zhruba milion korun) a je stabilní.

I po právní stránce je budoucnost banky zajištěna. Breiterův předchůdce v 80. letech přitom ještě musel o existenci ústavu založeného v roce 1870 bojovat. Hrozila mu totiž ztráta licence, protože v bance nebyl nikdo, kdo by jako "druhý pár očí" mohl kontrolovat transakce.

Psací stroj, stará kalkulačka a plnící pera. V gammesfeldské bance na vás na vás dýchne minulost.

Psací stroj, stará kalkulačka a plnící pera. V gammesfeldské bance na vás na vás dýchne minulost.

To už je pryč. V důsledku finanční krize navíc důvěra v malou, ale zjevně solidní banku ještě vzrostla.

Na dovolenou ale může Breiter zapomenout. Musí tu být, zástup za sebe nemá. Šéf minibanky je přesto spokojený. O víkendech si jezdí rád zalyžovat a to mu prý stačí.

ČTĚTE TAKÉ:

Velkou dovolenou podle svých slov ani nechce. "Mým koníčkem je má práce. Co můžu chtít víc?" K jeho práci však nepatří jen vyplácení hotovosti a povolování půjček. Pravidelně se bankovní ředitel Breiter také chápe kbelíku a mopu, aby vytřel podlahu v celé budově.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!