20. února 2015 10:57 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Banka Zuno byla k mání zadarmo. Jenže pak se ozvalo moc zájemců

Pětice lidí, kteří čelí stíhání, Česku údajně způsobila škodu ve výši 221... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pětice lidí, kteří čelí stíhání, Česku údajně způsobila škodu ve výši 221... | foto: Shutterstock

PRAHA Ztrátová online banka Zuno je na prodej od ledna. Podle zdrojů LN byla mateřská Raiffeisen Bank International původně ochotná vzdát se jí i zadarmo. Prodělečné instituce, do níž musela ročně nasypat mezi 20 až 25 miliony eur, chtěla jednoduše zbavit.

Poté, co o ni projevilo zájem více než dvacet investorů z řad fondů, bank a dalších investorů, její cena ale rázem vyletěla. 

„Když RBI s nabídkou přišla, tak cena byla nulová. S tím, že se toho skupina alespoň zbaví, protože banka generovala jen ztrátu. To je i teď hraniční cena. Když však skupina vidí, že je o banku velký zájem, tak se cena vyšplhala na 50, možná i 70 milionů eur,“ řekl LN zdroj, který si nepřál být jmenován. 

ČTĚTE TAKÉ:

Podle dalšího účastníka jednání je tento odhad dosti nadsazený. 

„Současná cena banky je těžce uchopitelná, protože to není otevřená aukce. Těch 70 milionů je přehnaných. Podle toho, co RBI nabízí, by se cena mohla pohybovat mezi 20 až 30 miliony eur,“ řekl LN pod podmínkou anonymity druhý zdroj. 

Ztráta Zuno jen za loňský rok činila asi 19 milionů eur. Podle informací LN je celková kumulovaná ztráta banky asi 170 milionů eur. Podle oficiálních čísel RBI dosáhla od roku 2010 Zuno celkové ztráty ve výši 143 milionů eur. 

Přesto má banka s asi 250 tisíci klienty v Česku a na Slovensku jednu nezanedbatelnou výhodu. Investorům nabízí nemalé množství vkladů ve výši asi 700 milionů eur (19 miliard korun), které však neumí sama umístit. Sama klientům totiž půjčila jen kolem patnáctiny toho, co od nich vybrala. 

Druhým lákadlem je online platforma banky využitelná na většině bankovních trhů.

Vojtěch Wolf

České ženy jsou na rodičovské nejdéle, návrat do práce mají nejtěžší
České ženy jsou na rodičovské nejdéle, návrat do práce mají nejtěžší

V Česku máme jednu z nejdelších rodičovských vůbec. Matky dvou dětí stráví doma průměrně 6–8 let, přestože by se mnohdy chtěly vrátit do práce dříve. Jaké jsou u nás rozdíly v rodičovské oproti ostatním evropským zemím?