4. října 2016 11:50 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Banka Zuno v Česku končí. Klienti se nemají čeho bát, tvrdí firma

Zuno aplikace | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zuno aplikace | foto: ZUNO

PRAHA Zuno Bank v Česku a na Slovensku končí. Mateřská Raiffeisen Bank International Group (RBI) postupně ukončí její činnost. Bankovní aktivity převede na českou Raiffeisenbank, respektive slovenskou Tatra banku. Mělo by se tak stát nejpozději do konce prvního pololetí roku 2017, informovala banka.

Pro téměř 266 tisíc klientů Zuno se podle banky nyní nic nemění.

„Klienti Zuno nemusejí v tento okamžik podnikat žádné kroky. I nadále jim budeme poskytovat potřebný servis. Od 21. října letošního roku však již nebudeme nabízet služby novým klientům. O dalších krocích budeme všechny naše klienty informovat s dostatečným předstihem,“ uvedl generální ředitel Zuno Oyvind Oanes.

RBI chce tímto krokem zjednodušit strukturu skupiny a odstranit duplicitní aktivity na trzích, kde působí. O optimálním řešení se aktuálně jedná na úrovni celé skupiny RBI a také s regulatorními orgány.

Raiffeisenbank podle jejího generálního ředitele Igora Vidy klientům Zuno přechod maximálně usnadní.On-line banka Zuno zahájila činnost v roce 2010 na Slovensku, po kterém následovala v polovině roku 2011 Česká republika.

Ke konci srpna měla banka dohromady na obou trzích téměř 266.000 klientů, 22 miliard Kč v depozitech, 2,3 miliardy Kč úvěrů a 200 zaměstnanců. Česká pobočka banky loni meziročně vykázala ztrátu 151 milionů korun, v roce 2014 to bylo 216 milionů korun.

Zrušená kupní smlouva

Loni v září informovala lucemburská skupina ABH Holdings, že podepsala smlouvu o koupi Zuno od RBI. V březnu tohoto roku ABH Holdings od koupě odstoupila. Důvod prý nesouvisel s bankou Zuno. Raiffeisen Bank International stále jedná o možnosti prodeje platformy, na které Zuno banka funguje.

Na českém trhu začaly nové menší banky poskytovat služby v průběhu roku 2011. Vedle Zuno to jsou Air Bank, která vstoupila na český bankovní trh v listopadu 2011, a Equa Bank, jež vznikla v červnu 2011 z Banco Popolare. Lákají klienty především na vedení účtu zdarma, transparentnost a výhodné úročení spořicích účtů.

ČTK

České školství zaostává. Rozdíly mezi školami se prohlubují
České školství zaostává. Rozdíly mezi školami se prohlubují

V Česku máme jednu z nejdelších rodičovských vůbec. Matky dvou dětí stráví doma průměrně 6–8 let, přestože by se mnohdy chtěly vrátit do práce dříve. Jaké jsou u nás rozdíly v rodičovské oproti ostatním evropským zemím?