11. května 2009 9:37, aktualizováno  14:43 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Bankám uplavaly na Island tři miliardy

Wall Street - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Wall Street - ilustrační foto | foto: Lidové noviny

PRAHA Česká spořitelna, Československá obchodní banka a Komerční banka, tři největší tuzemské banky, přišly kvůli investicím do dluhopisů islandských bank o téměř tři miliardy korun. Dalších zhruba 671 milionů Kč budou tratit na pádu americké investiční banky Lehman Brothers. Informoval o tom dnes server Týden.cz. Podle Ondřeje Vychodila z ČSOB jde o ztráty v loňském roce, které byly již zveřejněny.

ČS, ČSOB a KB musely kvůli krachu Lehman Brothers, kolapsu islandského bankovnictví a nepovedeným investicím do komplikovaných cenných papírů odepsat astronomickou sumu - přibližně 15,1 miliardy korun, píše server.

Miliardy zmizely v rizikových dluhopisech

Nejhůře dopadla ČSOB, která odepsala investice do zvláštních dluhopisových cenných papírů CDO za více než deset miliard korun. Nedařilo se jí však ani na Islandu, hodnotu nakoupených dluhopisů islandských bank musela snížit o 136 milionů. Navíc půjčila později zkrachovalým islandským bankám další peníze na mezibankovním trhu, což jí přineslo ztrátu ve výši 455 milionů. O další stamiliony připravil banku zářijový pád Lehman Brothers.

Ondřeje Vychodila z ČSOB Vychodil uvedl, že investice do CDO jsou již přeceněny na nulu a další ztráta z nich nehrozí. "Co se týče expozic vůči islandským bankám a Lehman Brothers, ty byly již
odepsány z více než 90 procent," doplnil.

Na Island nebudou vzpomínat v dobrém ani v České spořitelně, která přišla kvůli pádu islandských bank Landsbanki Island, Glitnir banki a Kaupthing Bunadarbanki o více než dvě miliardy Kč. Na stamiliony ji pak přišel krach Lehman Brothers.

"Dluhopisy vydané Lehman Brothers a islandskými bankami měly v době nákupu a celou dobu držení rating srovnatelný s ratingem České republiky," uvedl okolnosti investice Pavla Langová z tiskového oddělení spořitelny.

Větší ztráty už spořitelně údajně nehrozí. "Odepsali jsme už většinu dluhopisů Lehman Brothers a islandských bank," dodala Langová. Více než miliardu pak ČS "protočila" ve složitých úvěrových produktech.

Ve srovnání s ČSOB a spořitelnou tak vyšla z finanční krize jako vítěz skupina Komerční banky. Ta odepsala pouze 152 milionů, za něž nakoupila dluhopisy Landsbanki; na rozdíl od ČSOB i ČS navíc Komerční banka odepsala dluhopisy v plné výši. "Skupina do budoucna nenese žádné další riziko ze změn hodnoty těchto dluhopisů," uvedla mluvčí banky Monika Klucová.

ČTK