4. února 2014 9:35 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Bankéři z české exportní naletěli v Tunisku. Přijdou o stovky milionů?

Policie zasahuje v České exportní bance a ve státní pojišťovací společnosti EGAP | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Policie zasahuje v České exportní bance a ve státní pojišťovací společnosti EGAP | foto: ČTK

PRAHA/ TUNIS Státní Česká exportní banka musí vyřešit velký rébus, který se týká exportu do Tuniska. Jde o jeden z případů, které nedávno začala vyšetřovat česká policie a kvůli nimž zasahovala v sídle banky v pražské Vodičkově ulici.

První možností je, že se banka pokusí aktivně zachránit  zatím kolabující projekt výstavby stovek apartmánů na tuniském pobřeží - v luxusním prostředí mezi hotely Pacha a Sheraton. Zároveň by tak mohla zachránit dvanáct milionů eur, které půjčila tuniskému investorovi M. F. M. Tourism, Hotels and Resorts and Developer. Apartmány by pak dál stavěla česká stavební společnsot PSJ, která sama už v projektu také "utopila" dost peněz - podle dostupných zdrojů necelý jeden milion eur. Právě kvůli podpoře tradičního českého exportéra PSJ poskytla banka úvěr jeho tuniskému partnerovi.

Případ apartmánů Hammamet v Tunisku

Druhou možností je, že se Česká exportní banka (ČEB) nebude pouštět do dalšího rizika a spokojí se současnou ztrátou, která už nebude bobtnat. Bance podle informací LN reálně hrozí, že ji státní pojišťovna EGAP v tomto případě nevyplatí žádné pojistné plnění. ČEB totiž nesplnila své povinnosti - nebyla dost ostražitá a podle všeho se nechala při uzavírání smlouvy s tamní firmou podvést. Tunisané sice slíbili české bance do zástavy velmi lukrativní letovisko o hodnotě minimálně 40 milionů eur, ale ukázalo se, že stávající smlouva ve skutečnosti vydání pozemku exportní bance nezajišťuje.

, Lidové noviny

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!