30. května 2012 12:49 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

ECB Bankii nepomůže. Pro peníze si půjde na trh

Španělská Bankia | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Španělská Bankia | foto: Reuters

MADRID/LONDÝN/FRANKFURT Evropská centrální banka (ECB) odmítla plán pomoci španělskému ústavu Bankia, o němž tamní vláda uvažovala a který předpokládal, že se nepřímo dostane k penězům centrální banky. Píše to deník Financial Times. Postoj Evropské centrální banky je patrně i hlavním důvodem, proč Madrid změnil strategii a pro peníze si půjde na trh.

Plán Bankie označila ECB za nepřijatelný

Deník uvádí, že ústřední evropská banka návrh španělské vlády bez obalu odmítla jako nepřijatelný. Plán přitom zavrhla v době, kdy Španělsku opět prudce narůstají náklady na obsluhu dluhu. Výnos desetiletých státních dluhopisů není daleko od sedmi procent, což je hranice, která se obecně považuje za dlouhodobě neudržitelnou.

Svérázný protest proti pomoci Bankii:

Madrid se snaží investory přesvědčit, že je schopen krizi v bankovním sektoru zvládnout. Tamní banky se pořád potýkají s dopady krize v realitním sektoru, kvůli níž mají v portfoliích nedobytné úvěry za zhruba 180 miliard eur (asi 4,6 bilionu korun).

V úterý navíc vyšlo najevo, že guvernér španělské centrální banky Miguel Fernández Ordóňez odstoupí z funkce už 10. června. To je zhruba o měsíc dříve, než se plánovalo. Ordóňeze do čela centrální banky dosadila ještě předchozí socialistická vláda. Politici bankéře často kritizovali za to, že krizi v bankovním sektoru nedokázal zastavit.

Bankia měla plán získat peníze od ECB oklikou

Madrid o víkendu nastínil neobvyklý návrh, že by mohla Bankia získat potřebných 19 miliard eur na rekapitalizaci od Evropské centrální banky oklikou. Madrid měl v úmyslu mateřské společnosti Bankie, kterou je ústav Banco Financiero y de Ahorros (BFA), poskytnout státní dluhopisy v odpovídajícím objemu. Ty by pak BFA použila jako zástavu za hotovost, kterou ECB poskytuje v rámci své tříměsíční refinanční operace. Tím by se Španělé nemuseli snažit zajistit si peníze na dluhopisových trzích.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

ECB podle zdrojů Financial Times španělské vládě sdělila, že Bankia potřebuje odpovídající kapitálovou injekci a že její plán by mohl být v rozporu s pravidly Evropské unie. Ta mimo jiné zakazují takzvané "měnové financování". To jsou právě případy, kdy centrální banky financují vlády tím, že nakupují jejich dluhopisy.

Lidovky.cz, ČTK

Trest nebo domluva? Co na fyzické tresty říkají odborníci
Trest nebo domluva? Co na fyzické tresty říkají odborníci

Výchova dětí je těžká disciplína a neexistuje univerzální návod. Jak potrestat dítě, které neposlouchá? Fyzické tresty, zákazy nebo stačí jen domluva? Odborníci v tom mají jasno.

Najdete na Lidovky.cz