8. dubna 2014 6:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Bankomaty s 'xpéčky' budou dál bezpečné, uklidňuje Microsoft

Bankomat (Ilustrační snímek) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bankomat (Ilustrační snímek) | foto: Lidové noviny

PRAHA Tuzemské bankomaty a pokladny mohou dál bezpečně fungovat, i když běží na Windows XP. Podpora speciální verze XP Embedded pro vestavěná zařízení totiž neskončí v úterý 8. dubna jako u běžných XP, ale až v lednu 2016.

V Česku je přes 4300 bankomatů, z nichž zhruba 80 procent využívá XP Emedded. "V mnoha případech dnes banky používají verzi systému Windows Embedded, která je a bude stále podporovaná. V případě, že bankomaty využívají systém Windows XP Embedded SP3, pak k ukončení podpory dojde 12. ledna 2016," uvedl manažer divize Windows Client českého Microsoftu Lukáš Křovák.

ČTĚTE TAKÉ:

Banky přesto hromadně přecházejí na novější verze Windows, a to nejen u PC na pobočkách, ale i u bankomatů. Ty tak mohou být krátkodobě mimo provoz.

Microsoft v úterý celosvětově ukončí podporu klasických Windows XP, které se objevily na trhu před zhruba 13 lety. Nebude již poskytovat aktualizace a záplaty na objevené zranitelnosti, ani technickou podporu.

Populární systém

Podle společnosti Gartner běží XP stále ve zhruba čtvrtině firem. Celkově jsou Windows XP podle webu Rankings.cz instalovaná na 23 procentech tuzemských PC, což je o 12 procentních bodů méně než před rokem. Prvenství patří Windows 7 s podílem 48 procent.

Systém tak bude více náchylný k napadení hackery. Stejné riziko bude platit i pro aplikace, které XP využívají.

PC s XP budou mít také stále častěji problémy s připojením na periférie, nemusí si například rozumět s novými multifunkčními tiskárnami.

Řešením pro uživatele je buď koupě novější verze operačního systému, tedy Windows 7 či 8, nebo pořízení celého počítače s novými Windows. Cena licence začíná na zhruba 2500 korun.

Hůře jsou na tom podniky, kde se obnova týká desítek až stovek počítačů a zejména aplikací, které na Windows XP běží a nemusí být kompatibilní s novějšími verzemi.

Bezpečnostní riziko

Microsoft varoval, že po ukončení podpory hrozí uživatelům XP ohrožení bezpečnosti internetového bankovnictví. I když je možné, že někteří výrobci bezpečnostního softwaru budou vydávat aktualizace na své produkty určené pro Windows XP i po skončení podpory, nebudou schopni eliminovat rizika spojená s nezáplatovanými chybami.

Kvůli nim se mohou do počítače dostat škodlivé programy sloužící ke krádežím citlivých údajů. Microsoft uvádí, že nové Windows 8.1 mají šestkrát vyšší úroveň zabezpečení než XP.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!