Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Bankovní rada ČNB nechala úrokové sazby beze změny, zůstává tak na dvou procentech

Ekonomika

  13:12aktualizováno  14:51
PRAHA - Bankovní rada České národní banky ve čtvrtek ponechala úrokové sazby beze změny. Základní úroková sazba, od níž se odvíjí úročení komerčních úvěrů, tak zůstává na dvou procentech. Informovala o tom mluvčí centrální banky Markéta Fišerová. Pro sazby beze změny ve hlasovalo všech sedm členů rady.

Česká národní banka foto: Lidové noviny

Důvodem rozhodnutí je podle ekonomů především nejistý vývoj v zahraničí. „Vzhledem k přetrvávajícím rizikům ohledně vývoje v zahraničí není dnešní rozhodnutí překvapením. Ačkoli data z tuzemské ekonomiky v posledních měsících překvapila mírně pozitivně, stejně tak inflace rostla rychleji, vývoj v zahraničí zůstává nadále zatížen řadou nejistot. V takovém prostředí je pro ČNB nejlepší strategií vyčkávat,“ uvedl hlavní ekonom ING Jakub Seidler.

Stabilita úrokových sazeb je i podle hlavního ekonoma Generali Investments CEE Radomíra Jáče zcela adekvátním rozhodnutím. „ČNB je v situaci, kdy po dvouleté sérii zvyšování úrokových sazeb nemá důvod s dalšími kroky spěchat,“ uvedl.

Guvernér ČNB Jiří Rusnok uvedl, že dnešní rozhodnutí se opírá o novou makroekonomickou prognózu ČNB. „S ní je konzistentní nejprve mírný nárůst domácích tržních úrokových sazeb následovaný jejich poklesem v příštím roce,“ uvedl na tiskové konferenci po jednání rady.

Úrokové sazby České národní banky by měly i v následujících čtvrtletích zůstat beze změny. Vyplývá to z vyjádření guvernéra ČNB Jiřího Rusnoka na dnešní tiskové konferenci.

„Velmi pravděpodobný vývoj tedy bude stabilita sazeb v nejbližších čtvrtletích a pravděpodobnost snižování sazeb také nevidíme příliš silnou. Nevidíme pro to žádné fundamentální důvody z hlediska české ekonomiky. Pravděpodobnost na obě strany je tak stále vyrovnaná,“ uvedl Rusnok.

Od sazeb centrální banky se odvíjejí úroky bankovních vkladů a úvěrů. Podnikům vyšší úroky přinášejí dražší úvěry na investice a provoz, domácnostem zase dražší půjčky na bydlení.

Autor: