7. března 2009 13:52 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Banku Lloyds převezme Británie

Vývěska banky Lloyds - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vývěska banky Lloyds - ilustrační foto. | foto: AFP

LONDÝN Britská vláda se stane majoritním akcionářem Lloyds Banking Group PLC výměnou za pojištění rizikového majetku banky v objemu více než 260 miliard liber (zhruba osm bilionů Kč). Dohoda zvýší podíl státu ve skupině ze současných 43,5 procenta na nejméně 65 procent. Ve svém prohlášení to uvedla banka.

V rámci dohody také banka souhlasila, že poskytne v příštích dvou letech úvěry v objemu až 28 miliard liber. Většina této částky bude určena pro podniky.

Lloyds, která je třetí největší bankou v zemi, zaplatí státu za pojištění v příštích sedmi letech poplatek 15,6 miliardy liber. Vláda výměnou převezme případné ztráty z úvěrů, a to až do výše 90 procent jejich hodnoty.

Dohoda sníží rizikový profil banky
Lloyds požádala o pomoc vládu po lednovém převzetí banky HBOS. Ta koncem minulého měsíce uvedla, že vykázala za loňský rok ztrátu 7,5 miliardy liber ve srovnání se ziskem 4,05 miliardy liber předloni. Lloyds dodala, že 80 procent rizikového majetku pochází z úvěrů HBOS. Zisk bankovní divize Lloyds TSB loni klesl o 75 procent na 819 miliard liber.

Včetně všech typů akcií by se vládní podíl v bance mohl zvýšit až na 77 procent. Ministerstvo financí však v prohlášení uvedlo, že svá volební prává hodlá omezit na nejvýše 75 procent. Náměstek ministra financí Stephen Timms v rozhovoru pro BBC dodal, že věří, že dohoda pomůže Lloyds stát se opět silnou bankou. Jaké budou konečné náklady pro daňové poplatníky zatím není jasné.

Generální ředitel Lloyds Eric Daniels uvedl, že dohoda výrazně sníží rizikový profil banky. "Naše kapitálová pozice se výrazně zlepší, což zajišťuje, že skupina může přežít nejhorší ekonomický pokles a po oživení ekonomiky se stát znovu silnou," uvedl Daniels.

K podobné pomoci od vlády se již před Lloyds uchýlila Royal Bank of Scotland, která si nechala pojistit majetek za miliardy liber výměnou za navýšení státního podílu. Plán, který má omezit ztráty banky, by však mohl mít problémy, pokud bude pokračovat pokles ekonomiky a nárůst špatných úvěrů. Vláda pojistila RBS majetek za 325 miliard liber. Výměnou může podíl státu v bance stoupnout ze 70 procent až na 95 procent, napsaly agentury AP a Reuters.

Lloyds dokončila spojení s HBOS letos v lednu. Spojením vznikl dominantní aktér na britském trhu hypoték a úspor. Vláda toto spojení podpořila, protože HBOS se ocitla kvůli hypoteční a úvěrové krizi ve velkých problémech, a poskytla již bance finanční pomoc v objemu 17 miliard liber výměnou za podíl.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!