13. ledna 2014 14:51 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Banku na prodej nezíská Babiš, ale Rus. Igor Kim koupil českou LBBW

Banka LBBW | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Banka LBBW |

PRAHA Německá LBBW Bank prodala svoji českou pobočku ruské bance Expobank. Cena ani další podrobnosti transakce nebudou zveřejněny. LBBW patří na českém trhu k menším tuzemským bankovním domům. Transakci musí schválit jak Česká národní banka, tak dohledové orgány v Německu a Rusku.

Za Expobank stojí ruský finančník Igor Kim. Podle informací některých médií by měl Kim za LBBW zaplatit 80 až 90 milionů eur, tedy v přepočtu zhruba 2,2 až 2,5 miliardy korun.

Německá banka se snažila svoji českou pobočku prodat již několik let. Důvodem byl mimo jiné fakt, že k odprodeji svých zahraničních aktiv se LBBW zavázala výměnou za státní finanční pomoc, kterou obdržela během finanční krize. Mezi zájemci o českou pobočku byli podle některých dřívějších informací Česká spořitelna nebo Andrej Babiš.

ČTĚTE TAKÉ:

LBBW převzala českou banku v září 2008 od rakouské společnosti Bawag. LBBW patří s bilanční sumou kolem 30 miliard korun k malým tuzemským bankám. V České republice má zhruba 360 zaměstnanců a 18 poboček.

Expobank jako universální banka pro soukromé a firemní klienty působí na ruském trhu od roku 1994. Dnešní většinový vlastník Igor Kim ji získal v roce 2011 od Barclays Bank. V srpnu 2013 banka převzala ruské zastoupení společnosti VR Leasing. Expobank LLC má v současné době 19 poboček v deseti ruských městech a její bilanční suma v roce 2012 činila zhruba jednu miliardu eur.

Lidovky.cz, ČTK