17. května 2012 14:14 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Banku zestátnili. A Španělé prý masivně vybírají vklady

Peněženka s eury (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Peněženka s eury (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

MADRID Klienti španělského finančního ústavu Bankia vybrali jen za poslední týden vklady za více než miliardu eur (asi 26 miliard Kč). Napsal to list El Mundo.

Španělská vláda minulý týden rozhodla o zestátnění Bankie, která o to sama požádala. Podle zdrojů ale klienti začali vybírat vklady ještě dříve.

Zástupci Bankie a španělské centrální banky odmítli informace listu komentovat. Představitel vlády odpoledne pouze uvedl, že informace El Mundo je nepravdivá. List napsal, že o citelném odlivu vkladů ve středu informoval členy správní rady Bankie její nový předseda José Ignacio Goirigolzarri. El Mundo se odvolává na zápis ze schůzky, který prý viděl.

Zpráva listu svědčí o tom, že důvěra v zestátněnou banku rychle klesá. To se odráží i na burze v Madridu, kde se akcie banky obchodují. Po ranním propadu o deset procent se ztráty prohloubily a po obědě už akcie ztrácely kolem 26 procent. Propad ale dosahoval i 29 procent, kdy jedna akcie stála pouze 1,17 eura.

ČTĚTE TAKÉ:

Španělská vláda Bankii převzala 9. května. Bankia je čtvrtou největší bankou ve Španělsku a navzdory pomoci státu se stále potýká s vysokými ztrátami. Ty většinou ještě pocházejí z roku 2008, kdy splaskla bublina na španělském realitním trhu. Bankia spravuje asi deset procent vkladů celého bankovního systému Španělska.

Objem vkladů, které klienti Bankie podle tamních médií za poslední zhruba týden vybrali, představuje asi procento vkladů drobných klientů a firem u Bankie. "Všechna ta negativní publicita kolem zestátnění bude mít nějaké dopady," upozornil jeden bankovní analytik, jehož citovala agentura Reuters.

Zdroj blízký bance ale řekl, že vklady začaly ve zvýšené míře z Bankie odcházet už dříve, tedy ještě před zestátněním ústavu. "Já myslím, že kvůli tomu se do toho vložila vláda a banku tak rychle zestátnila," sdělil zdroj.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz