Pondělí 28. září 2020Den české státnosti 11 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Banky chtějí do půlky března vyplatit všechny klienty SkyEurope

SkyEurope | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy SkyEurope | foto: ČTK

BRATISLAVA Většina klientů zkrachované letecké společnosti SkyEurope, kteří za propadnuté letenky zaplatili debetní nebo platební kartou, dostala už své peníze zpět. Tři velké slovenské finanční domy - Tatra Banka, VÚB a Slovenská sporiteľňa, plánují uspokojit zbylé žadatele do poloviny března.

Tatra banka dostala na lety, které se už po krachu nízkonákladového přepravce nestihly uskutečnit, celkem 1524 reklamací. Z nich jí zůstává nevyřízeno již jen posledních sedm. Celková požadovaná suma překročila 341.000 eur (8,8 milionu Kč). Zjistila to dnes ČTK.

"Poslední rozpracované reklamace, které klienti podali až dodatečně, řešíme ve standardních lhůtách a reklamační řízení ukončíme v nejbližších dnech," sdělil mluvčí banky Boris Gandel. Největší slovenský peněžní ústav Slovenská sporiteľňa vyplatil 960 klientům finanční náhradu téměř 190.000 eur. Reklamace zbylých 110 zákazníků bude banka podle mluvčího Štefana Frimmera řešit přibližně do poloviny března.

Jde přitom o posledních asi 20.000 eur.

Ve stejném období má dostat nazpět peníze i posledních devět zákazníků VÚB banky. Celkově banka doposud vrátila 1268 klientům více než 176.000 eur.

Banky však neuspokojily všechny poškozené cestující, protože každý nárok neměl. Někteří totiž zaplatili za letenky v hotovosti nebo je koupili jinde než přímo u přepravce. Tři největší banky zamítly přibližně 200 žádostí o vrácení peněz.

Nové reklamace mohou bývalí klienti SkyEurope podávat i nadále, musí je však odeslat bance nejpozději do 120 dní od dne plánovaného odletu. Peněžní ústavy předpokládají, že půjde už jen o pár kusů letenek.

Problémy SkyEurope Airlines, která se potýkala se ztrátami už od svého vzniku v roce 2001, se prohloubily v loňském roce. V létě společnost ukončila náhle lety a na její majetek později vyhlásil soud konkurz. Na konci roku však soud konkurzní řízení zrušil, protože majetek firmy nepostačoval ani na úhradu nákladů na konkurz a platy zaměstnanců.

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Rádio Dálnice si budou moci řidiči časem naladit v sedmi krajích. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Rádio Dálnice si budou moci řidiči časem naladit v sedmi krajích. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Rádio Dálnice si budou moci řidiči časem naladit v sedmi krajích. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!