29. ledna 2013 14:54 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

KORB: Banky dřív splatí výhodné půjčky

Obchodníci tvrdí, že trh je skeptický vůči plánu evropských politiků.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Obchodníci tvrdí, že trh je skeptický vůči plánu evropských politiků. | foto: Reuters

Minulý týden byl plný různorodých událostí, které vesměs pozitivně ovlivnily celkový vývoj na akciových trzích. V USA tak například americký index S&P 500 zpevnil na nejvyšší úroveň od konce roku 2007, podobně v Evropě německý akciový index DAX vytvořil nové nejvyšší hodnoty od začátku roku 2008.

Pokračující výsledková sezona má pro celkový sentiment podpůrný vliv, pozitivně překvapily například údaje od IBMa Googlu, naopak za očekáváním zaostala společnost Apple, jejíž akcie po nižších než předpokládaných realizovaných prodejích oslabily k úrovni 450 dolarů za akcii, nejnižší za poslední rok. Růst prodejů zaznamenal Samsung, ačkoli i v jeho případě po zveřejnění výsledků akcie společnosti mírně ztratily.

ČTĚTE TAKÉ:

OdkazApple pokazil náladu na trhu, jeho akcie výrazně oslabily

Mimo výsledky pak investoři sledovali zveřejňovaná makrodata, především evropské údaje o aktivitě průmyslového sektoru, které zaznamenaly v lednu meziměsíční nárůst. Také údaje o důvěře finančních institucí v Německu za leden přinesly výrazný nárůst důvěry v ekonomický růst.

Evropská centrální banka splatí dříve a více

V USA se pak zákonodárci dohodli na odsunutí problému s dluhovým stropem z února na květen. Tento krok by měl umožnit širší diskuzi o úpravách rozpočtu a dočasně snížil případná rizika z nedosažení dohody na finanční trhy.

Závěr týdne pak potvrdil celkově růstový týden akciových trhů, když předseda Evropské centrální banky oznámil, že banky splatí dříve a větší sumu prostředků, které jim byly poskytnuty v rámci stabilizačních půjček.

Namísto 84 miliard do konce ledna splatí 137 miliard. V tuto chvíli by zásadnější změnu ve vývoji trhu mohly způsobit pouze údaje, které by nepotvrzovaly přenos ústupu finanční krize do reálných ekonomických ukazatelů.

Jan Korb, makléř Patria Direct