Středa 3. června 2020svátek má Tamara 23 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Banky přijdou o zisky

S bankroty firem bankám ubudou klienti, kterým dříve poskytovaly úvěry | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy S bankroty firem bankám ubudou klienti, kterým dříve poskytovaly úvěry | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

PRAHA Strach a nervozita. To jsou slova, která nyní nejlépe vystihují dění kolem českých bank. Typickým příkladem je Komerční banka, která včera oznámila nadprůměrný zisk za rok 2008, přesto se její akcie na burze během dne rekordně propadaly a odpoledne ztrácely i přes 12 procent.

Investoři nyní s obavami očekávají, jak budou banky ve střední a východní Evropě dále čelit ekonomické krizi. Obavy přitom nastartovala přední agentura Moody’s, která varovala, že by mohla snížit rating bankovních domů právě v tomto regionu. Na to okamžitě reagovaly akcie bankovních titulů, které se včera a předevčírem rekordně propadaly.

„Výprodej akcií Komerční banky a s tím spojený cenový propad má v posledních dnech na svědomí zejména negativní rating střední a východní Evropy agentury Moody’s,“ řekl Pavel Čejka, ředitel pro strategii a finance Komerční banky. „Na druhou stranu je ale potřeba připomenout, že Česká republika není v dané zprávě zmíněna v nepříznivém světle. V dnešní velmi nervózní době ale investoři mezi zeměmi tolik nerozlišují.“

Zástupci bank připouštějí, že i oni se musejí připravit na horší časy. Dosud se bankéři v Česku k ekonomické krizi až tak negativně nevyjadřovali. „Česká ekonomika výrazně zpomaluje a tento útlum poptávky se projevuje u všech našich zákaznických skupin. Udržení loňského rekordního zisku 13,2 miliardy korun i v letošním roce by bylo velkým úspěchem,“ prohlásil včera Laurent Goutard, generální ředitel Komerční banky.

Tuzemské banky si přitom na rozdíl od zahraničních peněžních domů vedou v době krize velmi dobře. Zatímco mnoho bank v cizině bylo již vloni nuceno si sáhnout na státní finanční pomoc, banky působící v Česku takový problém řešit nemusely. Vyjma Československé obchodní banky, která s krizí doplatila na své investice do rizikovějších CDO dluhopisů, většina bank za uplynulý rok vykáže slušný zisk.

Letos ale na českém bankovním trhu „přituhne“. Banky z opatrnosti přibrzdily v půjčování peněz, a to zejména podnikatelům. Na to ale mohou samy doplatit. „Ochranářský přístup bank způsobuje podnikatelům ještě větší problémy. Banky zbytečně zdražují úvěry a kladou si nové požadavky. Ve finále na tom ale prodělají i ony. Ubudou jim totiž klienti, kterým dříve poskytovaly provozní úvěry,“ řekl Petr Kužel, prezident Hospodářské komory.
Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!