6. srpna 2009 8:59 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Banky se odrazily ode dna, majitelka ČSOB opět hlásí zisk

Pavel Kavánek, generální ředitel ČSOB | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pavel Kavánek, generální ředitel ČSOB | foto: Lidové noviny

BRUSEL Belgická bankovní a pojišťovací skupina KBC, která v České republice ovládá banku ČSOB, hospodařila ve druhém čtvrtletí s čistým ziskem 302 milionů eur (zhruba 7,8 miliardy Kč) po ztrátě 3,6 miliardy eur v předchozích třech měsících. V meziročním srovnání se ale zisk propadl o téměř 40 procent.

Společnost tak přerušila sérii tří čtvrtletních ztrát za sebou. Provozní prostředí se od začátku roku podle firmy v mnoha směrech obrátilo k lepšímu a tento trend pokračoval rovněž ve druhém čtvrtletí. "Marže zůstaly silné, nálada na kapitálových trzích se zlepšila, výsledky pojišťovnictví byly dobré a snižování nákladů přináší výsledky," uvedl generální ředitel podniku Jan Vanhevel.

Žádné velké výdělky, ale z nejhoršího jsou venku

Výsledky za druhé čtvrtletí dnes oznámila i polská banka BRE, do jejíž skupiny patří česká mBank. Ta se kvůli zvýšení rezerv propadla do ztráty 61 milionů zlotých (385 milionů Kč).

Ve stejném loňském období sice vydělala 279 milionů zlotých, výsledek nicméně díky příjmům z obchodování překonal očekávání analytiků, kteří podle průzkumu agentury Reuters počítali se ztrátou 75 milionů zlotých. Divize mBank vstoupila na český trh předloni v listopadu a do tří let se chce zařadit mezi pět největších tuzemských bank podle počtu klientů.

Už včera zveřejnila svůj čistý zisk francouzská banka Société Générale, většinový majitel KB. Kvůli nákladům souvisejícím se špatnými úvěry a rizikovými aktivy se sice meziročně snížil o 52 procent na 309 milionů eur (zhruba osm miliard Kč), nicméně výrazně překonal očekávání analytiků, kteří jej podle průzkumu agentury Reuters odhadovali na 97 milionů eur.

ČTK, Lidovky.cz

Najdete na Lidovky.cz