Středa 21. dubna 2021svátek má Alexandra 4 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Banky se perou o firmy. Peněz pro ně mají dost

Peníze | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Peníze | foto: Lidové noviny

PRAHA  Zprávy o tom, že banky nemají peníze na financování podnikatelů a firem, v Česku neplatí. Většina velkých bank na domácím trhu tvrdí, že má přichystané peníze pro malé a střední firmy a chystají navýšit objem úvěrů. Rychle se zhoršující výhled ekonomiky v Česku i Evropě ale poptávku podniků po úvěrech zpomaluje.

"Podobně jako ostatní velké banky na domácím trhu držíme přebytek likvidity a čekáme na oživení, abychom mohli do ekonomiky začít pouštět více půjček," řekl pro LN člen představenstva ČSOB Petr Hutla. Ochotu půjčit firmám více peněz potvrzuje i Česká spořitelna.

ČTĚTE TAKÉ:

"Jakmile klient podá žádost o úvěr, je velmi vysoká pravděpodobnost, že mu vyhovíme," potvrdila mluvčí spořitelny Klára Pačesová. Raiffeisenbank přiznává, že banky na žádosti o úvěry netrpělivě čekají.

Záleží na projektu

"Podnikatelé a firmy s dobře a reálně zpracovaným projektem nebudou mít se získáním úvěru problém, o dobré klienty se banky doslova poperou," uvedl mluvčí Raiffesienbank Tomáš Kofroň.

Mezi sektory, do kterých chtějí banky "pumpovat" nejvíce peněz, patří energetika, inovace, ale také zemědělství. Otevřít úvěrové linky agrárníkům chce nově ČSOB.

Prát o klienty se banky již začaly. ČSOB například nabízí do konce listopadu podnikatelům 100procentní slevy z poskytnutí malého úvěru, GE Money Bank se chystá od prosince nabízet provozní úvěr do pěti milionů korun bez požadavku, aby byl ze strany firem zajištěn nemovitostí. Úvěry by měly být dostupnější zejména malým a středním podnikům, ale i mikropodnikům.

Například objem úvěrů, které poskytla ČSOB nejmenším podnikům od ledna do konce září se v porovnání se stejným obdobím loňského roku, se zvýšil o 132 procent. "Počet firem, které si u nás půjčují, se výrazně zvětšil, ale podnikatelé si půjčují menší částky," řekl Roman Kracík, ředitel útvaru Řízení pobočkové sítě středních a malých podniků ČSOB.

Nárůst objemu úvěrů poskytovaných malým a středním firmám potvrzuje většina bank v Česku. "Poskytování úvěrů zrychlilo, ve třetím čtvrtletí letošního roku jsme poskytli nové úvěry v celkovém objemu 2,4 miliardy korun," uvedla Pačesová.

Jak banky financují malé a střední podniky - grafika

Klikněte pro zvětšení

 
UniCredit Bank zaznamenala nárůst úvěrů firmám ve stejném období o devět miliard. "Největší zájem je o úvěry na pět a více let," řekl Roman Šilha, ředitel oddělení UniCredit Bank pro korporátní klienty.

Rychle se zhoršující výhled vývoje hospodářství v EU i v Česku ale v posledních měsících poptávku firem po úvěrech zpomaluje, přiznal Kofroň.

ČNB: Banky jsou v pořádku

Připravenost domácích bank úvěrovat podniky v Česku včera potvrdila i Česká národní banka. Podle jejích zátěžových testů mají být domácí banky životaschopné i v případě negativního vývoje české ekonomiky i celé eurozóny. I kdyby musely odepsat veškeré dluhy z nejvíce postižených zemí, měly by banky v Česku dostatek likvidity.

"Výsledky zátěžových testů především znamenají, že české banky jsou nadále schopny úvěrovat českou ekonomiku. To v některých jiných zemích není zcela samozřejmé a dává to českému hospodářství významnou komparativní výhodu v době pokračující dluhové krize," zdůraznil náměstek výkonného ředitele České bankovní asociace Jan Matoušek.

Zástupci bank potvrzují, že v jejich portfoliu je pouze minimum nesplácených úvěrů. "Banky svá úvěrová portfolia v předchozích letech pročistily, nejsou nijak zatíženy velkým množstvím špatných úvěrů, a proto nemají ani důvod nijak přiškrcovat či omezovat úvěrování firem," řekl Kofroň. Jeho slova potvrdil i Hutla z ČSOB. "Naše portfolio pohledávek je až extrémně zdravé. To nám dává prostor na další expanzi," řekl Hutla.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Konec cukrárny, jež zná chutě Smíchova. Motivace je pryč, říká majitelka

Cukrářka Klára Frycová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Po otevření dveří pod růžovým vývěsním štítem se nos návštěvníka i přes nasazenou roušku zaplní vůní čokolády....

Jací jsme v posteli podle hvězd? Blíženci experimentují, Štíry sex ovládá

Znamení zvěrokruhu - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium O lásku je třeba pečovat stejně jako o zdraví. Proto se oslava svátku zamilovaných, který připadá na 14. února, zdá...

Policie vyklízí Hlavní nádraží. Jeho obyvatelé si našli nový „Sherwood“

Bezdomovci na pražském Andělu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Narkosvět v legendárním parku u pražského hlavního nádraží, kterému všichni přezdívají Sherwood, se proměňuje a...